Близько 10 млн євро акумулювали європейські партнери на підтримку Міжнародної платформи дій для зеленого відновлення України

07/04/2025 : 19:17

Про це Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук повідомила на своїй сторінці в фейсбуці. Серед них Італія, Франція, Фінляндія, Японія, Чехія, 5 млн євро торік надала Німеччина.

Питання сталої відбудови України, наявні проєкти та ресурси, а також потреби в підтримці – про це сьогодні поспілкувалися урядовці, експерти, представники громадських організацій природоохоронного спрямування та міжнародні партнери на Першому форумі зацікавлених сторін Платформи дій зеленого відновлення України.

Це та платформа, яка була започаткована у Берліні у червні 2024 року та напрацювання якої отримають подальший розвиток у липні цього року під час  URC2025 в Римі. Майданчик зібрав велику кількість учасників, маємо й значний кейс ідей, як відновлювати кожен сектор економіки і країну загалом.

«Війна вже завдала довкіллю України збитків на понад 85 мільярдів євро. Однак, для формування комплексної стратегії відновлення всіх сфер життя країни з урахуванням екологічних наслідків, сьогодні ми обговорюємо всі збитки та втрати. Саме такий підхід дозволить створити чітку “матрицю” проєктів з найменшим навантаженням на довкілля», – заявила на форумі Світлана Гринчук.

Перший форум зацікавлених сторін зібрав сьогодні понад 800 учасників.  Серед них і наші міжнародні партнери з:

Німеччини. Саме німецькі колеги були серед ініціаторів та співзасновників Платформи. Крім того, Німеччина є однією зі співголів робочої групи по пункту 8 Формули миру Президента “Екологічна безпека”.

«Цілком погоджуюсь із словами Єви Крахт, Генерального директора з питань міжнародної та європейської політики Федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи, ядерної безпеки та захисту прав споживачів Німеччини, – сьогодні нам важливо  узгодити процес відновлення з пріоритетами світового кліматичного порядку денного та питаннями захисту довкілля. Платформа готує свої перші заходи за підтримки Фінляндії, Італії, Чехії і Німеччини, які будуть представлені вже у Римі», – зауважила Світлана Гринчук.

Італії, де проходитиме наступна Конференція з відновлення України. За словами Світлани Гринчук, Італія приділяє велику увагу зеленим рішенням як для власного розвитку, так і в співпраці з Україною. Маємо низку домовленостей щодо співпраці у питаннях впровадження  зелених технологій. Як відзначив пан Карло Формоза, Посол Італійської Республіки в Україні, Італія продовжить надавати свої експертні знання з зеленої архітектури і циркулярної економіки та підтримуватиме Україну на шляху перетворення викликів на можливості. Саме тому серед ключових тем наступної URC2025 в Римі будуть і питання інвестицій для зеленої відбудови України.

«Фінляндія також є співголовою робочої групи «Екологічна безпека» в рамках Формули миру Президента Володимира Зеленського. Крім того, з партнерами ми вже реалізовуємо низку спільних проєктів у сфері моніторингу довкілля. Підтримка Фінляндії для України залишається стабільною. Партнери запевнили, що Фінляндія як головуюча країна в ОБСЄ, буде підтримувати українське питання на порядку денному», – зазначила Міністр.

За її словами, наші партнери з Бельгії вважають, що складна ситуація, в якій опинилася Україна, може стати поштовхом для створення нової, кращої країни. Колеги готові надавати Україні необхідну допомогу в цьому процесі.

Як відзначила співголова Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни Маргот Вальстрем,Україна має унікальну можливість перейти до зеленої економіки з нульовими викидами. За належної підтримки Україна може перетворитися на лідера у сфері зелених технологій, модернізувати свою промисловість та бути конкурентоспроможною на європейському та світовому ринках.

Величезна кількість проєктів, які стосуються зеленого відновлення та впровадження зелених рішень вже реалізується в Україні через проєкти та організації ООН. За словами пана Матіаса Шмале, Постійного координатора ООН в Україні, зелене відновлення має бути багатосекторальним процесом, інтегрованим в кожний аспект відбудови. Війна виявила вразливі місця, відновлення ж має забезпечити українців зеленими робочими місцями та можливостями для сталої відбудови інфраструктури. Також ООН розглядає як важливий інструмент залучення інвестицій – Фонд відновлення громад.

«Дякую за предметне обговорення викликів та можливостей “зеленого” відновлення під час дискусійної панелі заступниці Міністра розвитку громад та територій України Марині Денисюк, голові ЕкоКомітету Верховної Ради Олегу Бондаренку, голові Всеукраїнської екологічної ліги Тетяні Тимочко та іншим. Також дякую експертному середовищу, урядовцям, представникам бізнесу та громадянського суспільства – усім, хто готовий долучатися до обговорення, працювати разом. Цей захід ще раз показав наскільки важливим є зелений підхід до відбудови України. Вдячна нашим міжнародним партнерам за цю можливість спільно працювати і напрацьовувати зелені рішення відновлення України. Архітектура відновлення, зелене фінансування, відновлення природних об’єктів та екосистем, екологічна безпека – це важливі питання, які потребують спільного бачення.  Впевнена, що об’єднавши зусилля та з такою потужною підтримкою ми зможемо вибудувати стале та стійке майбутнє для нашої країни», – подякувала Світлана Гринчук.