На Кліматичній конференції ООН COP29 відбувся захід “Подолання перешкод на шляху до інтеграції у сфері відновлюваної енергетики в країнах Східного партнерства”, де ключовими темами стали бар’єри та можливості для переходу до зеленої енергетики. До Східного партнерства входять Україна, Молдова, Грузія, Вірменія, Азербайджан та Білорусь. Міжнародне агентство з відновлюваної енергетики (IRENA) прогнозує, що до 2050 року частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у виробництві електроенергії в цих країнах має досягти 32%.
“Україна, навіть у час війни, продовжує курс на зелений перехід, демонструючи амбіційність своїх кліматичних цілей. Наше завдання – об’єднати зусилля з європейськими партнерами, щоб створити енергетичну систему, незалежну від викопного палива, та забезпечити справедливу трансформацію вугільних регіонів. Успішний зелений перехід – це запорука нашої енергетичної незалежності та кліматичної стійкості”, – зазначила у відеозверненні Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
Представники України, Європейської Комісії, Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA), ЄБРР, WindEurope, SolarPower Europe та інших організацій обговорили потенціал залучення міжнародних інвестицій у відновлювальну енергетику, технічних інновацій, таких як вітрові та сонячні електростанції, а також стратегії справедливої трансформації вугільних регіонів. За інформацією Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики до 2050 року попит на електроенергію значно збільшиться, що підкреслює нагальність прискорення розгортання відновлюваної енергетики.
Наразі Міндовкілля активно впроваджує інноваційні заходи для покращення управління природними ресурсами та збереження довкілля. Серед основних напрямків роботи — розвиток екологічної політики, спрямованої на досягнення глобальних цілей сталого розвитку, зокрема, у частині збереження біорізноманіття та зменшення забруднення навколишнього середовища.
Також одним із ключових аспектів є тісна співпраця Міністерства з українським бізнесом та органами місцевого самоврядування, спрямована на досягнення спільних екологічних цілей. У межах цих ініціатив активно розвиваються моделі розширеної відповідальності виробників (EPR), що дозволяють не лише зменшити екологічний слід, але й стимулюють розвиток екологічно чистих технологій.