Через дії окупантів під загрозою знищення перебувають майже 200 територій Смарагдової мережі

31/03/2022 : 20:13

Ці території є значною частиною природоохоронної мережі Європи, яка охороняється в рамках законодавства ЄС та Ради Європи.

Бойові дії, які розпочали російські загарбники, охопили третину площ природно-заповідного фонду України. Як наслідок, значних втрат зазнають заповідники та національні парки.

На їх територіях росте тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України і охороняються законом. Бойові дії порушують спокій диких тварин. Вони або гинуть, або намагаються втекти з гарячих точок.

За підрахунками науковців, під загрозою знищення перебувають майже 200 територій Смарагдової мережі. Це 2,9 млн га, які потребують охорони на загальноєвропейському рівні та важливі для рідкісних у Європі видів і природних оселищ.

Наразі деякі з таких ареалів рідкісних і ендемічних видів і оселищ опинилися у зоні активних бойових дій. Наприклад, це цілинні нерозорані степи, крейдяні схили на Донеччині, приморські екосистеми у південних областях, болота на півночі.

Війна загалом негативно позначається на нашому довкіллі. Рух важкої техніки, будівництво фортифікаційних споруд і бойові дії пошкоджують ґрунтовий покрив. Це призводить до деградації рослинного покриву і посилює вітрову та водну ерозії.

Під час детонації ракет та артилерійських снарядів окислюються навколишні ґрунти, деревина, дернина, конструкції, а також утворюється низка хімічних сполук — чадний газ, бурий газ, діоксид азоту, формальдегід тощо, велика кількість токсичної органіки. Під час вибуху всі речовини проходять повне окиснення, а продукти хімічної реакції вивільняються в атмосферу.

Серед наслідків війни, яку розпочала росія на наші землі, будуть руйнування екосистем, забруднення ґрунтів, зменшення біорізноманіття, зростання кількості шкідників у лісах.

Однак агресор обов’язково нестиме відповідальність за всі скоєні злочини.

А Україна обов’язково вистоїть та переможе!

Дякуємо нашим природоохоронцям за те, що вони самовіддано захищають наші території та дбають про українські природні багатства.