Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 15-18 квітня 2022 року

20/04/2022 : 19:40

Окупаційні війська продовжують чинити варварські злочини. Вони вбивають мирних українців та завдають навмисної шкоди економіці, цивільній інфраструктурі, природній спадщині України та довкіллю.

Уряд України фіксує злочини окупантів проти довкілля і буде використовувати всі можливості для притягнення до відповідальності країни агресора. Ця робота базується на міжнародному досвіді і відбувається з залученням провідних фахівців з України та з-за кордону.

Міжнародні партнери також допомагатимуть у відновленні України. Минулого тижня Україна та ЄС розпочали консультації щодо приєднання України до програми LIFE. Для України співпраця у рамках програми LIFE стане дієвим інструментом фінансування інноваційних проєктів у сфері захисту довкілля та зеленого відновлення в післявоєнний час.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

З 24 лютого до 31 березня 2022 року Чорнобильська зона відчуження була окупована російськими військами. Наразі Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) контролює всі об’єкти Чорнобильської АЕС. На території відбуваються роботи з розмінування та інвентаризації завданої окупантами шкоди обладнанню.

Очікується, що через недотримання окупантами вимог радіаційної безпеки та санітарно-пропускного режиму рівень радіоактивного забруднення у Зоні відчуження зріс. Внаслідок дій російських військ автоматизована система моніторингу радіаційного стану зруйнована, тому більш точні дані про зміни радіаційного фону можна буде отримати після відновлення її роботи.

16 квітня відновлено електроживлення Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобильській зоні відчуження. Наразі розпочалося налаштування обладнання та приладів для його нормальної роботи.

Захоплена 4 березня Запорізька атомна електростанція досі контролюється російськими військовими. Попри окупацію, персонал Запорізької АЕС забезпечує безпечне виробництво електроенергії для України в умовах, у яких ніколи в історії не доводилося працювати жодній АЕС світу.

Люди працюють в умовах психологічно тиску, зі страхом за своє життя і своїх близьких. Менеджмент станції змушений вирішувати низку питань з командирами російських окупаційних військ. Також на станції перебуває бригада представників Росатому  на чолі з головним інженером Ростовської АЕС.

Радіаційний фон на промисловому майданчику ЗАЕС складає 11 мікрорентген за годину, в санітарно-захисній зоні – 8-12 мікрорентген за годину. Ці показники відповідають природному радіаційному фону в місці розташування Запорізької атомної електростанції.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

15 квітня російські війська завдали ракетного удару по території заводу “Візар” у місті Вишневе Бучанського району Київської області. Внаслідок цього сталась пожежа.

Увечері 15 квітня російські війська атакували ракетами інфраструктуру аеродрому міста Олександрія Кіровоградської області. Пожежа на аеродромі ліквідована.

16 квітня російські війська обстріляли Лисичанський нафтопереробний завод. Внаслідок обстрілу здійнялася пожежа. На площі 5000 кв. м горіли залишки нафтошламу. З початку повномасштабного вторгнення, це вже третій обстріл не працюючого з 2012 року заводу. Він давно не використовується для зберігання палива і не має стратегічного значення. Систематичні обстріли Лисичанського нафтопереробного заводу є навмисним завданням екологічної шкоди Україні.

17 квітня внаслідок обстрілів одного з підприємств Індустріального району м. Харків зайнялися дерев’яні піддони та пластикова тара на площі близько 6 тис. кв. м.

18 квітня російські війська завдали ракетних ударів по складах, які не використовувались, та станції технічного обслуговування у Львові. Унаслідок пожежі можливе забруднення атмосферного повітря та земельних ресурсів небезпечними речовинами.

Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, з 24 лютого до 18 квітня 2022 року на території України знешкоджені 66 тис. 753 вибухонебезпечних предметів та 417,4 кг вибухової речовини, у тому числі 1 тис. 937 авіаційних бомб. Обстежена територія площею 11 тис. 062 га. Знищена військова техніка та боєприпаси, розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами та важкими металами.

Інститут підготовки й досліджень ООН фіксує рівень руйнувань українських міст впродовж війни за знімками з космосу. Відповідно до супутникових знімків UNOSAT у Київській області найбільше зруйновано село Горенка (Бучанський район). Там пошкодження спостерігаються на 77% території поселення. Ірпінь постраждав на 71%, Гостомель – на 58%. У Бучі руйнування оцінюються у 26%. Руйнування міст і поселень призводить до забруднення будівельним сміттям та азбестом. Наслідки такого забруднення для довкілля будуть проявлятися роками.

Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються

У результаті вторгнення природна спадщина України все більше зазнає шкоди. Понад третина території природно-заповідного фонду використовується або використовувалася російськими військами у бойових діях. Десятки парків і заповідників зазнали значної шкоди внаслідок російської агресії. Агресор веде або вів бойові дії на території 900 об’єктів природно-заповідного фонду площею 1,24 млн га. Під загрозою знищення знаходяться близько 200 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га. Особливе занепокоєння викликає знищення Рамсарських об’єктів на узбережжях Азовського та Чорного морів та у нижній течії Дніпра.

Зазвичай у квітні в Україні починається “сезон тиші”, адже саме на цей час припадає шлюбний період багатьох диких тварин і птахів. Сторонній шум може налякати малюків та їхніх батьків і навіть змусити дорослих особин залишити гніздо або нору.  Активні бойові дії в “сезон тиші” становлять загрозу для природи.

Чи не найскладніше доводиться тваринам, які повністю залежать від людей і живуть в українських зоопарках. Від авіанальоту постраждав Харківський зоопарк. Інформації про загиблих тварин немає. Працівники зоопарку ціною власної безпеки залишилися на робочих місцях і роблять все можливе, щоб врятувати життя тварин. Із харківського «Фельдман Екопарку» пройшла евакуація тварин до екопарку в Ковалівці на Полтавщині та Харківського зоопарку. Київський зоопарк працює у закритому для відвідувачів режимі. Декілька тварин евакуювали до Польщі, Бельгії та Іспанії. Сильно постраждав зоопарк «XII Місяців» у селі Демидів на Київщині, яке понад 5 тижнів було окуповане російськими військами. Через дії окупантів у зоопарку загинули і постраждали тварини. Наразі співробітники відновлюють роботу і поповнюють продуктові запаси для тварин. У Миколаївський зоопарк влучили 2 снаряди, які не розірвалися і, на щастя, ніхто не постраждав. Заклад отримав гуманітарну допомогу від зоопарків Європи.

На сьогодні немає інформації про зоопарк у Маріуполі. Скоріше за все, тваринам бракує води, їжі та тепла і терміново потрібен зелений коридор та евакуація.

Шкода водним ресурсам

У результаті бойових дій пошкоджено водовід, по якому здійснюється постачання води з р. Дніпро до м. Миколаєва. Станом на ранок 18 квітня тривають роботи з відновлення водопостачання. Жителі Миколаєва набирають воду з Південного Бугу для технічних потреб, а за питною стоять у чергах.

Через руйнування греблі Оскільського водосховища у Сіверському Дінці піднявся рівень води. У Святогірську (Донецька обл.) ріка вийшла з берегів та підтопила ділянки міста.

У Василівці Запорізької області внаслідок обстрілів окупантами пошкоджені очисні споруди. Наразі неможливо оцінити повний обсяг збитків, оскільки підступи до об’єкта заміновані російськими військами. Через російську агресію не забезпечується процес очищення стічних вод для Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, Попасної та частини Запоріжжя. Скидання неочищених каналізаційних стоків погіршує мікробіологічну безпеку води, призводить до загибелі риби та водних організмів, що з настанням теплого періоду підвищить ризик спалаху інфекційних хвороб.

Руйнування російськими військовими Ірпінської дамби може загрожувати екологічною катастрофою Київщині. Серед потенційних негативних наслідків розливу – інфікування через затоплені сміттєзвалища та вигрібні ями, забруднення води мастилами та пальним.

Чорне та Азовське моря

Морський рух з усіх українських портів у Чорному морі залишається заблокованим через загрозу атак російського флоту, захоплення або підриву морських мін. Блокування портів України ускладнює експорт сільськогосподарської продукції і становить серйозну загрозу глобальній продовольчій безпеці.

Увечері 14 квітня офіційно підтверджено затоплення у Чорному морі російського ракетного крейсера «Москва» водотоннажністю понад 11 тис. т. Унаслідок затоплення у Чорне море, ймовірно, потрапило невикористане паливо з корабля, а також боєзапас, зокрема ракети та торпеди, які містять шкідливі хімічні речовини.

Попередні звіти

За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну: