Невиправданий і неспровокований акт агресії рф проти незалежної України є кричущим порушенням усіх чинних норм міжнародного права, моралі та принципів людського співіснування.
Уряд України продовжує фіксувати численні злочини окупантів проти довкілля, які становлять загрозу не тільки національного, але й міжнародного масштабу.
Загрози ядерній та радіаційній безпеці
Чорнобильська зона відчуження була окупована російськими військами з 24 лютого до 31 березня 2022 року. Наразі Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) здійснює контроль над всіма об’єктами Чорнобильської АЕС.
19 квітня було відновлено прямий зв’язок майданчика станції з оперативним черговим Держатомрегулювання. Також було відновлено втрачений з 9 березня зв’язок між ЧАЕС та Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Тепер міжнародний регулятор може безпосередньо зв’язуватися зі станцією, коли це необхідно.
За повідомленням МАГАТЕ, цього місяця місія експертів організації відвідає ЧАЕС, щоб провести оцінку ядерної безпеки, фізичної та радіаційної безпеки, доставити життєво важливе обладнання та відремонтувати системи віддаленого моніторингу.
На об’єктах атомної станції та за межами промислового майданчика продовжується розмінування території, пошук вибухових пристроїв та боєприпасів тощо.
Запорізька АЕС – перша у світовій історії атомна станція, яка була обстріляна із танків – залишається тимчасово окупованою російськими військами. Захоплення ЗАЕС російськими військовими й перебування на українському ядерному об’єкті озброєних загарбників та представників російської атомної галузі є прямим актом ядерного тероризму і порушенням вимог ядерної та радіаційної безпеки.
Станом на 21 квітня радіаційний фон на промисловому майданчику ЗАЕС складає 11 мікрорентген за годину, в санітарно-захисній зоні – 8-12 мікрорентген за годину. Ці показники відповідають природному радіаційному фону в місці розташування Запорізької атомної електростанції.
За інформацією Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» неодноразово потрапляла під російські обстріли. У результаті обстрілів система зовнішнього енергопостачання установки та система кондиціювання системи охолодження зазнали пошкоджень.
Станом на 20 квітня радіаційна обстановка на майданчику «Джерела нейтронів» за показниками переносного дозиметра залишається в межах норми. Через постійні обстріли російськими військами залишається високою ймовірність нових пошкоджень ядерної установки, що несе значну загрозу радіаційній безпеці.
22 квітня Енергоатом опублікував відеодоказ польоту російської крилатої ракети над Південноукраїнською АЕС. 16 квітня над майданчиком станції пролетіли три крилаті ракети, випущені ймовірно з території Білорусі в напрямку Миколаєва. Одну з ракет зафіксували камери спостереження атомної станції.
Це – черговий акт ядерного тероризму з боку росії, адже була високою загроза ядерної катастрофи у разі влучання ракети в ядерний реактор. Енергоатом звернувся до МАГАТЕ з вимогою вжити всіх можливих заходів для припинення ядерного тероризму рф.
Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти
19 квітня внаслідок обстрілів російських військ відбулося займання вугільної лави у місті Новодружеськ Луганської області.
19 квітня російські війська завдали артилерійських ударів по місту Снігурівка у Миколаївській області. Через обстріли загорілася автозаправна станція. Внаслідок пожежі було спричинене значне забруднення атмосферного повітря.
У місті Маріуполь агресор використовує надмасивні авіаційні бомби для атак. Використання такої зброї при потраплянні у ґрунт спричиняє значне забруднення сульфатами та важкими металами (такими як титан, ванадій, стронцій, кадмій). Унаслідок бомбардувань Маріуполя практично повністю знищено комбінат “Азовсталь” – один з найбільших металургійних заводів Європи.
Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями
За даними ДСНС, з 24 лютого до 21 квітня 2022 року на території України знешкоджено 71 тис. 715 вибухонебезпечних предметів та 547,4 кг вибухової речовини, у тому числі 1 тис. 946 авіаційних бомб. Обстежено територію площею 12 тис. 714,07 га. Знищена військова техніка та боєприпаси, а також розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами та важкими металами.
19 квітня російські війська застосували фосфорні бомби під час атаки на місто Гуляйполе Запорізької області. Внаслідок удару спалахнула сильна пожежа з виділенням їдкого білого диму, який не зупиняється до тих пір, доки фосфор не вигоряє.
Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються
Бойові дії, які розпочали російські загарбники, вже охопили третину площ природно-заповідного фонду України. Їхні екосистеми та види стали вразливими. Про це зазначив у коментарі The New York Times заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький. Експертний матеріал про те, як природа в Україні стає мовчазною жертвою війни – з точками зору науковців і біологів та аналізом досліджень попередніх збройних конфліктів у світі, доступний за посиланням >>
20 квітня стало відомо, що Морська охорона державної прикордонної служби України оголосила мінну небезпеку в гирлі Дунаю. Ця територія входить до складу Дунайського біосферного заповідника.
Шкода водним ресурсам
Війна, розпочата росією проти України, призвела до руйнування мереж водопостачання та електричних мереж. Згідно опублікованих 19 квітня даних ЮНІСЕФ, понад 6 млн людей в Україні мають проблеми з доступом до питної води, яка є однією з найважливіших потреб людини.
У результаті бойових дій пошкоджено водовід, по якому здійснюється постачання води з р. Дніпро до м. Миколаєва. Станом на ранок 20 квітня тривають роботи з відновлення водопостачання. На цей час жителі міста забезпечуються привізною водою з резервуарів-накопичувачів та артезіанських свердловин, а також за допомогою колективних установок очищення і фасованої питної води.
Державна екологічна інспекція оприлюднила результати дослідження проб поверхневої води у річці Іква на Рівненщині, яка була забруднена вище по течії внаслідок пошкодження уламками російської ракети резервуару з міндобривами на півночі Тернопільщини.
Згідно з результатами розгорнутого аналізу, відхилення від норм показали проби води у двох точках відбору: амонію — в 163 рази біля села Берег; нітритах — в 7 разів біля села Сапановчик; нітратах — в 49,7 раза біля села Сапановчик; загальному залізу — в 7,4 раза біля села Берег; біологічному споживанню кисню — в 1,9 раза біля села Сапановчик.
Чорне та Азовське моря
Морський рух з усіх українських портів у Чорному морі залишається заблокованим через загрозу атак російського флоту, захоплення або підриву морських мін.
В Одеській області деякі гирла річки Дунай стали небезпечними для рибальства та судноплавства. Морська охорона державної прикордонної служби України оголосила на цих територіях мінну небезпеку.
Попередні звіти
За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну:
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 15-18 квітня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 8-14 квітня 2022 року
- Дайджест ключових наслідків для українського довкілля від російської агресії за 1-7 квітня 2022 року
- Ключові наслідки для довкілля від російської агресії в Україні 24 – 31 березня 2022 року
- Інформація про наслідки для довкілля від російської агресії в Україні 24 лютого – 18 березня 2022 року
- Інформація про наслідки для довкілля від російської агресії в Україні 24 лютого – 9 березня 2022 року