Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 26 травня – 1 червня 2022 року

03/06/2022 : 9:16

Сьогодні 100 днів, відколи Росія розпочала повномасштабну війну з Україною. За цей час українські міста і села зазнали жахливих руйнувань, частина з них потрапили в окупацію. Світу відкрилася правда про нелюдські звірства росіян над цивільним населенням.

З початку широкомасштабного російського вторгнення Оперативний штаб при Державній екологічній інспекції України зафіксував 257 злочинів проти довкілля.

Руйнування українського довкілля – це проблема не лише України, а й усього світу, адже всі екосистеми пов’язані. Про це заявив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час виступу на конференції «Все змінюється? Що відбувається з екологічною політикою ЄС під час кризи?» у рамках Зеленого тижня ЄС-2022 у Брюсселі.

За словами очільника Міндовкілля, сьогодні важливо, аби світові держави об’єдналися та допомогли Україні  у боротьбі за компенсацію з боку агресора за руйнування довкілля. 

«росія мусить дорого заплатити за скоєне. Усі мають зрозуміти, наскільки дорого обходиться війна не лише державі, на яку напали, але й агресору. Ігнорувати це зараз  – означає допустити схожі сценарії в майбутньому», – підкреслив Руслан Стрілець. 

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

У Зоні відчуження ведеться гасіння окремих осередків лісових пожеж. В Дитятківському лісництві ліквідується пожежа на площі 65 га, в Опачицькому площа пожежі складає 85 га. В Котовському лісництві приблизно 200 га постраждало від пожеж. Через замінування допуск до гасіння заборонений, але загрози розповсюдження вогню немає. Гасіння пожеж ускладнюється обмеженими технічними ресурсами у зв’язку з наслідками окупації – викраденням та знищенням великої кількості техніки і пального, а також загрозою вибухів мін. Радіаційна ситуація знаходиться під контролем.

Запорізька АЕС продовжує працювати в окупації під контролем російських військових. На Запорізькій АЕС дислокується 500 російських військових і зберігається багато вибухівки. Весь персонал працює під великим тиском загарбників. Зафіксовані факти знущання над персоналом, викрадення людей. Тому ядерна безпека продовжує перебувати під загрозою.

27 травня Державна інспекція ядерного регулювання України опублікувала відкрите звернення до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Держатомрегулювання закликала МАГАТЕ посприяти Україні у вимогах щодо негайного виведення російських військ, воєнної техніки та персоналу Росатому з майданчика ЗАЕС та м. Енергодара, що було б найбільшою гарантією безпечного функціонування Запорізької АЕС, а також щодо вимоги припинення обстрілу території України крилатими та оперативно-тактичними ракетами, оскільки такі обстріли потенційно можуть призвести до планетарної катастрофи, більшої за своїми наслідками, ніж Чорнобильська та Фукусімська аварії разом узяті.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

27 травня було ухвалено рішення про зупинення роботи Слов’янської ТЕС в Донецькій області. Електростанція постійно перебуває під ракетно-артилерійським обстрілами з боку російських військ.

28 травня російські війська завдали ракетного удару по території одного з заводів Кривого Рогу. Завод було знищено. Виникла пожежа, яку ліквідували рятувальники.

28 травня у Мерефі Харківської області дві російські ракети знищили сонячну електростанцію на території колишнього сміттєзвалища.

28 травня російські окупанти завдали удару по підприємству “Артемсіль” у Соледарі, що на Донеччині. Внаслідок атаки і спричиненої пожежі одне з найбільших у Європі підприємств з видобутку кухонної солі було знищено.

28 травня виникла пожежа на території колишнього коксохімічного заводу у Донецьку. Окупанти перетворили завод на склад боєприпасів. З охоплених вогнем приміщень було чутно вибухи від детонації снарядів.

30 травня внаслідок бойових дій було пошкоджено герметичність гілки аміакопроводу в Бахмутському районі Донецької області. На пошкодженому відрізку трубопроводу знаходилося орієнтовно 250 тонн аміаку. Стався незначний витік аміаку з радіусом можливого ураження близько 4 км. За повідомленнями Донецької  обласної військової адміністрації, абсолютна більшість населених пунктів Бахмутського району поза межею зони ураження, загрози для них немає. Ситуація є контрольованою.

31 травня внаслідок обстрілу заводу “Азот” у Сєвєродонецьку Луганської області стався витік азотної кислоти. Місцева влада закликала мешканців міста не виходити з укриттів. Азотна кислота небезпечна при вдиханні, ковтанні та при попаданні на шкіру та слизові оболонки. Внаслідок забруднення можливе випадання кислотних дощів, які завдають значної шкоди довкіллю. 1 червня російські війська обстріляли склад заводу «Азот», на якому зберігався метанол.

Спеціалістами Державної екологічної інспекції Поліського округу було розраховано шкоду за забруднення атмосферного повітря внаслідок пожеж на 3 нафтобазах Житомирської та Рівненської областей, що були пошкоджені внаслідок ракетних ударів агресора. Сума збитків становить майже 225 млн гривень.

Також фахівці ДЕІ розрахували шкоду внаслідок російської атаки на нафтогазовидобувний комплекс у Сумській області. Упродовж двох діб під час пожеж відбувалося безперервне й інтенсивне забруднення атмосферного повітря продуктами горіння. Загальна сума шкоди перевищила 140 мільйонів гривень.

Внаслідок пожеж на нафтобазах виділяються оксиди азоту, аміак, сірчистий ангідрид, бензапирен, оксиди вуглецю, метали та їх сполуки, що значно впливає на якість атмосферного повітря та в подальшому на здоров’я людини. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.

Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, з 24 лютого до 31 травня 2022 року на території України знешкоджено 125 560 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 1 тис. 983 авіаційні бомби. Обстежено територію площею 26 тис. 579 га.

Знищена військова техніка та боєприпаси, а також розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами, у тому числі важкими металами.

За даними проекту RebuildUA, у селі Озера Бородянського району Київщини за період окупації було зруйновано чверть житлових будівель, завдано шкоди промисловій та соціальній інфраструктурі. Оцінка сукупних збитків складає 370 млн грн. Руйнування поселень призводить до забруднення довкілля будівельним сміттям та азбестом. Наслідки такого забруднення для довкілля будуть проявлятися роками.

Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються

Унаслідок пожеж, що виникли через дії російських військ, зазнали пошкоджень понад 17 тис. гектарів лісів природно-заповідного фонду у Луганській області. За даними Державної екологічної інспекції, загальна сума завданих збитків перевищує 38 млрд. грн.

Станом на 30 травня пожежі у лісах тимчасово окупованої Херсонщини були локалізовані. Вогнем пройдено понад 4500 га. Через бойові дії, замінованість територій та окупацію рятувальники та лісівники не завжди можуть повноцінно попереджувати та ліквідовувати пожежі.

Шкода водним ресурсам

Російські війська завдають цілеспрямованих ударів по інфраструктурі для забору, очищення та постачання води, а також каналізаційних очисних спорудах. Без води та каналізації наразі всі міста Луганської області на підконтрольній Україні території. Значно пошкоджені об’єкти водопостачання та водовідведення у Донецькій, Запорізькій, Харківській та Миколаївській областях.

Повномасштабна війна та зруйнована очисна інфраструктура у поєднанні із літнім зростанням температури підвищує ризики появи гострих інфекційних захворювань, як-от холери. Про таку загрозу попередив Центр громадського здоров’я України.

На захопленій окупантами Каховській гідроелектростанції відбувався скид великих обсягів води через відкриття двох шлюзів. Це  призвело до часткового затоплення Нової Каховки, набережної та місцевого парку. Через окупацію належне обслуговування гідроелектростанції під загрозою. Каховське водосховище є найбільшим за об’ємом в Україні (18,3 кубічних кілометрів води). У разі пошкодження греблі Каховського водосховища є загроза підтоплення Херсону і плавнів Дніпра – унікального природоохоронного об’єкта.

Чорне та Азовське моря

Російські війська атакують інфраструктуру вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у море. 30 травня російські окупанти здійснили ракетні обстріли мосту через Дністровський лиман у Затоці на Одещині.

1 червня росіяни атакували Очаків реактивними системами залпового вогню “Град”. Внаслідок обстрілу суттєво пошкоджено портовий морський буксир та іноземне цивільне вантажне судно, пожежу вдалося загасити. Атака була здійснена з території Кінбурнської коси – унікального природоохоронного об’єкту.

Морський рух з усіх українських портів у Чорному морі залишається заблокованим через загрозу атак російського флоту, захоплення кораблів або підриву морських мін. 31 травня штормом зірвало з якоря 2 російських морських міни. Одну з них віднесло хвилями до берега Одещини, де її знешкодили фахівці підривної команди Військово-Морських Сил.

Попередні звіти

За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну: