Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 4-10 травня 2022 року

12/05/2022 : 21:37

З початку широкомасштабного російського вторгнення Оперативний штаб при Державній екологічній інспекції України зафіксував 231 злочин проти довкілля.

Уряд України продовжує документувати злочини окупантів проти довкілля і буде використовувати всі можливості для притягнення до відповідальності країни агресора. Ця робота базується на міжнародному досвіді і відбувається з залученням провідних фахівців з України та з-за кордону.

Важливим кроком для зміцнення міжнародної співпраці у галузі захисту довкілля стало прийняття Верховною Радою Закону «Про приєднання України до Конвенції про транскордонний вплив промислових аварій» 3 травня 2022 року.

“Для України в сьогоднішніх умовах, коли окупант обстрілює промислові об’єкти та провокує масштабні аварії на нашій території, важливо використовувати всі доступні міжнародні правові інструменти, щоб убезпечити громадян і довкілля від наслідків “руського миру”. Це важливо і для інших країн, адже такі аварії несуть у собі ризики транскордонного впливу. Долучення до Конвенції – це об’єднання  зусиль з європейськими країнами, США, Канадою, заручення міжнародною підтримкою та допомогою у вирішенні зазначених питань”, – прокоментував Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець

10 травня Кабінет Міністрів затвердив нові спеціальні такси для обчислення розміру шкоди природно-заповідному фонду України. Встановлення нових такс дозволить обчислювати реальні обсяги завданої російським агресором шкоди.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

У Зоні відчуження та на об’єктах Чорнобильської атомної станції продовжується робота з ліквідації наслідків окупації російськими військами, що тривала 35 днів. За даними супутникових знімків NASA та Європейського космічного агентства, через дії російських військ за період окупації у Зоні відчуження поблизу Чорнобильської АЕС зафіксовані пожежі у природних комплексах і покинутих селах на площі 13 989 га. Для порівняння, за весь 2021 рік у Чорнобильській зоні ліквідовано 30 осередків пожеж на площі 38 га. Під час лісових пожеж в Зоні відчуження у повітря здіймаються аерозолі, які є шкідливими самі по собі і можуть містити в собі радіаційно забруднені частки.

Запорізька АЕС продовжує працювати в окупації. Станцію контролюють російські військові. На Запорізькій АЕС відбувається ротація працівників, проте ядерна та радіаційна безпека продовжують перебувати під загрозою, адже в умовах окупації персонал станції не має можливості спокійно виконувати всі свої обов’язки та повноцінно відпочивати.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

4 травня російські війська завдали ракетних ударів по об’єктах інфраструктури у м. Дніпро та Кіровоградській області, внаслідок яких виникли пожежі.

5 травня російські військові обстріляли залізничне господарство заводу “Азот” в Сєвєродонецьку Луганської області. Це підприємство є третім за розміром в Україні виробником аміаку й одним з найбільших в Європі підприємств хімічної промисловості. Внаслідок пожежі, що охопила площу 400 кв. м., існувала загроза загоряння цистерн підприємства з небезпечними речовинами.

7 травня чотири російські ракети зруйнували цех з виробництва меблів в Одесі. Через наявність на виробництві лакофарбових матеріалів спалахнула сильна пожежа.

8 травня росіяни обстріляли нафтопереробний завод у Лисичанську Луганської області. Внаслідок влучання снарядів загорілися виробничі потужності заводу: установка з отримання сірки та станція змішування речовин. 9 травня через повторний обстріл Лисичанського НПЗ виникла пожежа площею 360 кв.м.

9 травня росіяни знову обстріляли Одесу, знищивши торгово-розважальний центр (площа пожежі становила 1.000 кв.м) та 3 товарні склади (площа пожежі – понад 1.200 кв.м).

Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.

Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, з 24 лютого до 10 травня 2022 року на території України знешкоджено 101 474 вибухонебезпечних предметів та 593,4 кг вибухових речовин, у тому числі 1 тис. 966 авіаційних бомб. Обстежено територію площею 18 тис. 764 га. Знищена військова техніка та боєприпаси, а також розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами, у тому числі важкими металами.

За даними проекту RebuildUA, у селі Мощун у Бучанському районі Київської області зруйновано понад 2 тис. будівель. У березні 2022 село стало одним із опорних вузлів оборони Києва. Руйнування поселень призводить до забруднення довкілля будівельним сміттям та азбестом. Наслідки такого забруднення для довкілля будуть проявлятися роками.

Шкода заповідникам та лісам

Через бойові дії, замінованість територій та окупацію рятувальники та лісівники не завжди можуть повноцінно попереджувати та ліквідовувати пожежі.

На сьогодні у лісах тимчасово окупованої Херсонщини триває локалізація пожеж. Вогнем пройдено понад 1500 га. Остаточну площу можна буде визначити після деокупації територій.

На Донеччині, за даними NASA FIRMS, внаслідок бойових дій пожежами пошкоджено 4 134 га.

На Київщині триває ліквідація 2 пожеж – у Тетерівському лісгоспі та Феневицькому лісництві.

За попередніми підрахунками, шкода лісогосподарським підприємствам України від військової агресії окупантів становить 13,2 млрд гривень. 

У лісництвах, які перебували на окупованій території, знищені будівлі та розграбоване обладнання, транспортні засоби. Величезну шкоду нанесли лісовій екосистемі, на більшості об’єктів ще досі триває розмінування та очищення від військової техніки.

5 травня, під час евакуації буйволів із “Фельдман Екопарку” у Харківській області під обстріл потрапила команда  співробітників та волонтерів. Один з волонтерів загинув, двоє людей отримали тяжкі поранення. Екопарк розміщується майже на лінії вогню і постійно зазнає обстрілів. З початку повномасштабного вторгнення працівники екопарку, волонтери та зоозахисники врятували близько 80% тварин, ризикуючи своїм життям.

Шкода водним ресурсам

Чорне та Азовське моря

Російські війська атакують інфраструктуру вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у море. Зокрема, 4 травня російські окупанти здійснили обстріл танкера MTM RIO Grande із Сінгапуру у порту Миколаєва Ніка-Тера. За даними Міжнародної палати судноплавства (ІСS) в українських портах Чорного і Азовського морів через російську агресію заблоковані 109 суден.

Попередні звіти

За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну: