Практичні питання – відповіді при отриманні дозволу на здійснення операцій оброблення відходів.
Нагальним питанням на сьогодні залишається отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, зокрема стурбованість суб’єктів господарювання про необхідність отримання висновку з оцінки впливу на довкілля.
Розберемось, так статтею 42 Закону України «Про управління відходами» встановлено, що до заяви про отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів для об’єктів, які здійснюють такі операції, додаються:
1) відомості про назву та код відходів згідно з Національним переліком відходів, відомості про їх склад та властивості, обсяги, для яких передбачається здійснення операції з оброблення;
2) відомості про наявність матеріально-технічної бази для здійснення операцій з оброблення відходів та код здійснення планованої операції відповідно до додатка 1 або 2 цього Закону;
3) відомості про питомі та граничні показники утворення відходів у технологічних процесах;
4) відомості про перелік та опис технологічних процесів, що застосовуються для здійснення операцій з оброблення відходів;
5) копія розпорядчого документа про призначення відповідальних осіб у сфері управління відходами;
6) відомості про наявність висновку з оцінки впливу на довкілля – у випадках, передбачених Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”.
Тобто, норма Закону одразу дає посилання, на Закон “Про оцінку впливу на довкілля” відповідно до якого планована діяльність – планована господарська діяльність, що включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об’єктів, інше втручання в природне середовище; планована діяльність не включає реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, розширення, перепрофілювання об’єктів, інші втручання в природне середовище, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Сумлінне проведення цієї процедури у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, що може мати значний вплив на довкілля, має своїм наслідком досягнення очікуваної мети – запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів.
ОВД проходять не усі проекти, а лише ті, які можуть мати значний вплив на довкілля. Закон містить вичерпний перелік видів планованої діяльності та об’єктів, які підлягають оцінці впливу на довкілля (частини 2 і 3 статті 3 Закону). Закон прямо забороняє розпочинати провадження такої планованої діяльності, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності (частина 4 статті 3 Закону).
ОВД проводиться обов’язково перед прийняттям рішення про провадження планованої діяльності (частина 1 статті 3 Закону). Проведення її після такого рішення позбавлене будь-якого змісту, адже у такому разі результати ОВД не можуть бути враховані органом, що дозволив реалізацію проекту. ОВД проводиться щодо планованої діяльності, тобто діяльності, яка лише планується.
Статтею 17 Закону України «Про оцінки впливу на довкілля» передбачено, що дія цього Закону не поширюється на суб’єктів господарювання, які отримали рішення про провадження планованої діяльності до набрання чинності цим Законом, крім випадків, передбачених пунктом 22 частини другої та пунктом 14 частини третьої статті 3 цього Закону.
Тобто, ОВД не проводиться щодо діяльності, яка вже реалізується виключенням із цього правила є розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об’єктів, щодо яких проведення ОВД є обов’язковим (частини 2 і 3 статті 3 Закону).
Виходячи з цього суб’єкти господарювання при заповненні відомості №8 Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 року № 1328, слід враховувати зазначені норми та надати виключно інформацію щодо рішення про провадження діяльності, що було отримано.
Крім того, вразі наявності у суб’єкта господарювання висновку з оцінки впливу на довкілля основної діяльності, де в розділі опису планованої діяльності було описано та оцінено управління (поводження з) відходами може бути використаний при заповнені Додатку 8.