Представники влади, бізнесу та громадськості з різних регіонів України провели форум щодо актуальних питань реформи системи управління відходами та поділилися власним практичним досвідом. Серед учасників – заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Семенець, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко тощо.
Попри війну реформа системи управління відходами триває та регіони вже мають низку успішних практичних кейсів. Комплекси із оброблення відходів, організація сортування та виготовлення палива з відходів, залучення міжнародних фінансових інвестицій для будівництва нових об’єктів – свої успішні проєкти представили Житомир, Харків, Львів, Київ, Луцьк та інші міста. Важливим базисом для цих проєктів стали законодавчі зміни, які відбулись в останні роки у сфері та спрямовані на євроінтеграцію України.
“Наше завдання – створити умови для розвитку сучасної сміттєпереробної індустрії, впровадити систему роздільного збирання відходів та перетворити управління відходами на екологічно безпечну та економічно привабливу систему. У підсумку отримаємо розвиток місцевих громад та спроможність України виконати свої зобов’язання на шляху до Європейського Союзу”, – наголосив заступник Міністра Олександр Семенець.
За його словами, наразі пріоритетним питанням для Міндовкілля є затвердження Національного плану управління відходами України до 2033 року. Вже схвалені Порядки та Методичні рекомендації із розроблення регіональних та місцевих планів управління відходами, а також Порядок створення таких планів для підприємств, установ та організацій.
“Наявність якісних регіональних та місцевих планів є підґрунтям для залучення громадами інвестицій та розвитку власної інфраструктури управління відходами. Міндовкілля зі свого боку надає підтримку регіональним проєктам з будівництва сміттєпереробних комплексів та нових сучасних полігонів. Зокрема, вже розроблено низку пропозиції до інвестиційних проєктів – для Івано-Франківського, Полтавського, Закарпатського, Київського кластеру тощо”, – розповів Олександр Семенець.
Реалізація проєктів дасть можливість поступово скоротити обсяги захоронення відходів та збільшити обсяги їх перероблення. А отже Україна зможе перейти на принципи циркулярної економіки та зменшити негативний вплив полігонів на довкілля.