fly-tipping: досвід Франції у протидії незаконному викиданню відходів

01/07/2024 : 10:36

Продовжуємо розповідати про fly-tipping та як країни йому протидіють. Сьогодні розглянемо досвід Франції. 

Для початку нагадаємо, що fly-tipping – це незаконне викидання відходів у непризначених для цього місцях, таких як дороги, парки, ліси, водойми та інші громадські або приватні території. 

У Франції є спеціальні екологічні інспектори, які регулярно перевіряють проблемні зони та проводять розслідування. Штрафи за fly-tipping можуть сягати до €1500 для фізичних осіб і значно більше для компаній, плюс витрати на прибирання. 

Активне використання камер відеоспостереження та дронів допомагає виявляти порушників та утримувати громадські місця чистими. 

За неправильне сортування сміття штраф становить 135 євро. Цей розмір може бути збільшено у разі повторних порушень або викидання небезпечних відходів. Наприклад, якщо порушника зловлять на викиданні батарейок або електронних приладів у загальні сміттєві баки, він може отримати штраф до 450 євро.

Франція має і деякі особливості. З 2016 року в країні існує закон проти викидання їжі. Так, французьким магазинам заборонено навмисно псувати непродані, але їстівні харчові продукти. Раніше підприємці хлорували непродану їжу жавелевою водою (хімічний розчин), перетворюючи товари на відходи. Тепер великі французькі супермаркети повинні жертвувати придатні для споживання залишки на благодійність.

З 1 січня 2022 року у Франції не можна знищувати залишки товарів: їх заборонено спалювати або відправляти на звалище. Такі товари потрібно віддавати благодійним організаціям або на переробку. Це правило стосується і речей класу “люкс”. Частка непроданих товарів становить приблизно 3% від загального обороту, а це близько 4 млрд євро. До цього люксові бренди, щоб не знецінювати продукцію, знищували її. Наприклад, французькі модні будинки спалювали товарів на 650 млн євро щороку. 

Наразі, якщо інспектори виявлять порушення, підприємствам загрожує штраф до 15 тисяч євро і репутаційний скандал, адже французьке суспільство такий підхід вважає безвідповідальним ставленням до ресурсів планети. Й Франція стала першою країною світу, де законодавчо закріпили таку заборону.

Ще більше цікавої інформації ми підготували для наших наступних публікацій.