Fly-tipping: досвід Німеччини у протидії незаконному викиданню відходів

02/07/2024 : 12:09

У Німеччині система поводження з відходами є однією з найкращих в Європі. Країна має розвинене екологічне законодавство, яке включає численні механізми контролю, а також серйозні санкції для порушників.

Муніципалітети Німеччини мають спеціалізовані команди, що контролюють процес утилізації відходів. Вони перевіряють сміттєві контейнери та розслідують випадки незаконного викидання відходів. 

Штрафи тут значні й можуть сягати 100 000 євро якщо мова йде про неправильну утилізацію небезпечних відходів або вчинення такого порушення повторно. За неправильне сортування побутових відходів місцеві органи влади можуть накладати й додаткові штрафи.

За кинутий на узбіччя недопалок доведеться заплатити 50 євро, а якщо це станеться на дитячому майданчику – 150 євро. У 25-50 євро обійдеться бананова шкірка, що не “долетіла” до смітника. За габаритні відходи, викинуті вздовж дороги, порушник заплатить понад 500 євро.

Система добре функціонує. У місцях, де часто трапляються порушення, активно використовують відеокамери. Деякі муніципалітети впроваджують систему маркування сміттєвих мішків, що дозволяє визначити джерело відходів.

Поліція активно залучена до розслідувань випадків fly-tipping та притягнення винних до відповідальності. “Сміттєві” детективи аналізують викинуте в неналежному місці сміття і зазвичай знаходять порушника. Важливою є будь-яка дрібниця. Особливо корисними можуть стати клаптики кореспонденції чи якогось документа. Також “сміттєві” детективи шукають свідків, аналізують відео з камер спостереження і навіть влаштовують засідки, щоб спіймати порушника на гарячому.

Звісно, допомагає менталітет – німці не люблять порушників закону, тому самі поскаржаться на сусіда чи перехожого, якщо помітять, що той викидає сміття не в належному місці.

Ще більше цікавої інформації – у наступних публікаціях.