Проєкт документа вже підготувала команда Міндовкілля разом з європейськими експертами. Його ключові положення обговорили із представниками обласних військових адміністрацій.
“Національний план стане “дорожньою картою”, за якою будуватиметься нова українська система управління відходами. У документі ми окреслюємо загальну картину, куди рухаємося, яких показників слід досягти, щоб відповідати європейським стандартам та говорити з ЄС однією термінологією. На основі Нацплану будуть розроблені регіональні плани – вже з конкретними заходами для досягнення цілей та детальним фінансуванням”, – зазначила директорка Департаменту цифрової трансформації, електронних публічних послуг та управління відходами Міндовкілля Євгенія Попович.
Національний план складатиметься з чотирьох частин:
- поточний стан управління відходами в країні;
- стратегічне планування на 10 років тих векторів, що дозволять якісно змінити ситуацію;
- інструменти реалізації плану;
- моніторинг його виконання.
Серед цільових показників, які закладені у Національний план:
- охоплення послугами з управління побутовими відходами 98% міського та 95% сільського населення –до 2033 року;
- охоплення роздільним збиранням 100% великих міст, 95% міського та 70% сільського населення – до 2033 року;
- зменшення обсягів захоронення побутових відходів до 30% – до 2030 року.
Національний план управління відходами має бути затверджений вже у 2024 році. Далі громади матимуть рік, щоб розробити власні регіональні плани. На їх основі формуватимуться вже місцеві плани та відповідні плани підприємств.
Наразі проєкт Національного плану доопрацьовується Міндовкіллям та вже незабаром буде оприлюднений для громадського публічного обговорення.