Масштабуємо співпрацю з Європейським  інвестиційним банком для реалізації пілотних проєктів та впровадження ключових реформ

07/05/2025 : 17:53

Можливі напрямки співпраці в довкіллєвій сфері, а також інструменти спільної реалізації інвестиційних проєктів у громадах, обговорила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук із  головою Регіонального представництва у Східній Європі Європейського інвестиційного банку Крістіною Мікуловою. Зокрема, для Міндовкілля пріоритетними є такі питання: 

  • управління відходами. Як відзначила Світлана Гринчук, Україна вже має рамкове законодавство для проведення реформи, наразі працюємо над секторальним. Схвалено Національний план управління відходами, триває робота з громадами щодо підготовки регіональних планів. 

“Маємо низку громад, які зацікавлені у змінах вже сьогодні. Деякі мають розроблені проєкти зі створення відповідної інфраструктури – Вінниця, Хмельницький, Славутич тощо. Для нас цінна співпраця з ЄІБ для реалізації таких пілотів. Наприклад, ЄІБ вже надав 4,7 млн євро для рекультивації Грибовицького полігону у Львові. Маємо можливість масштабувати та поширити такий формат співпраці по країні”, – наголосила Світлана Гринчук. 

  • стале управління водними ресурсами та водозабезпечення. Напрямків, щодо яких є зацікавленість у співпраці, багато – від  експертної підтримки в реформуванні сектору до модернізації та створення необхідної  водогосподарської інфраструктури. У рамках зустрічі обговорили можливість залучення інвестицій у реалізацію проєктів в Миколаєві, Одесі, Кривому Розі та інших регіонах, які найбільше постраждали від збройної агресії росії.

Як відзначила пані Крістіна, реалізувати такі кейси цілком можливо в  рамках JASPERS — консультативної програми ЄІБ та Європейської комісії, яка допомагає країнам розробляти якісні інвестиційні проєкти.

  • продовження реформи лісового господарства. ЄІБ має досвід підтримки проєктів з відновлення лісів у багатьох країнах ЄС, тож для України цінна міжнародна експертиза у впровадженні природоохоронних рішень, подальшої корпоратизації лісогосподарського менеджменту, розширення можливостей для залучення інвестицій. 
  • сталого надрокористування та оцифровування геологічних даних.  За сприяння ЄБРР вже реалізується пілотний проєкт зі сканування геологічних звітів. Оцифровано 5000 книг, робота триває. Однак обсяг звітів, які потрібно оцифрувати, – це десятки тисяч. Тож ми зацікавлені в додатковій підтримці.  

“Вдячна пані Крістіні за конструктивну зустріч. Європейський інвестиційний банк вже має великий портфель проєктів в Україні. Впевнена, що зможемо розширити його й низкою реалізованих проєктів у сфері захисту довкілля”, – наголосила Міністр.