Метеорологічні рекорди, зафіксовані на «Вернадському», та наслідки зміни клімату в Антарктиці обговорили на СОР28

04/12/2023 : 14:11

На полях СОР28 українські вчені розповіли про кліматичні аномалії на станції «Академік Вернадський» та їхній вплив на Антарктику й планету загалом.

Ось лише кілька фактів, представлених нашими вченими:

  • Найвища температура повітря взимку +8,7°C. 3 липня  2023 року метеорологи на «Вернадському» зафіксували таку найвищу липневу температуру повітря за всі роки спостережень. Попереднє найвище значення було +5.6°C аж у липні 1965-го, тобто коли станція ще належала Великій Британії.
  • Найнижча температура повітря лише -13,8°C. Таким показником відзначився найхолодніший день 2023 року в районі «Вернадського». Раніше він коливався в межах -15..-30°C, а 1958 року взагалі був -43,3°C.
  • Найвищий рівень снігу – 350 см. Такий новий сніговий рекорд зафіксували на «Вернадському» в листопаді 2022 року. Це майже на пів метра більше, ніж попередній максимум. І це при тому, що зафіксовані в грудні 2021-го 3 метри теж були рекордними: вони перевищили показник 2,65 м 2016 року. За таких рівнів снігу пінгвіни гуляли дахом станції.

Як це пов’язано зі зміною клімату? Внаслідок теплої зими в атмосфері утримується більше вологи, що призводить до інтенсивніших опадів. Це є однією з причин, чому в Антарктиді спостерігається снігонакопичення.

  • Найменша кількість морського льоду. За підсумками антарктичної зими 2023 року полярники зафіксували, що в акваторії «Вернадського» було мало плавучого льоду, а стійкий льодовий покрив, який у цей період зазвичай «сковує» море довкола нашого острова, взагалі не утворювався. Загалом за даними ООН рівень морського льоду в Антарктиці останнім часом рекордно низький.

Науковці вже відзначають вплив такої ситуації на життя тварин в районі станції. Приміром, цього сезону тюлені Ведделла мали проблеми з дітонародженням через відсутність плавучого льоду, а теплолюбні субантарктичні пінгвіни навпаки захоплюють дедалі більше територій для гніздування.

Дякуємо Національному антарктичному науковому центру та проєкту APENA3 за спільну організацію заходу!