До річниці з початку повномасштабного російського вторгнення у провідних міжнародних ЗМІ вийшли десятки публікацій та ефірів, де Міністр Руслан Стрілець та команда Міндовкілля розповідали про екологічні наслідки війни. У цій публікації наводимо короткий огляд цих матеріалів.
У своїй статті впливова британська газета Guardian зазначає, що Міндовкілля створило спеціальний ресурс Екозагроаза, що дозволяє українцям долучатися до збору доказів екологічних злочинів російських окупантів. Україна вже зафіксувала понад 2300 фактів таких злочинів, а орієнтовна сума завданих збитків перевищує 51 млрд. доларів.
Guardian пише: «Зараз, коли увага до зміни клімату зростає, Україна розуміє, що може здобути підтримку з боку зовнішнього світу, нагадуючи, що вона є екологічно свідомою та прогресивною демократією. І країною, що протистоїть фінансованій брудною нафтою і газом російській диктатурі, що не проявляє поваги ні до природи, ні до суверенітету своїх сусідів».
У своєму інтерв’ю канадському телеканалу СВС Міністр захисту довкілля Руслан Стрілець зазначив, що внаслідок війни “деякі екосистеми України втрачені назавжди”. Інтерв’ю вийшло у прайм-тайм ефірі найпопулярнішого канадського новинного телеканалу, а текстова версія була опублікована на сайті СВС.
Міністр Стрілець також виступив в прямому ефірі глобального новинного телеканалу Al Jazeera English, головною аудиторією якого є країни Близького Сходу. У півгодинному спецвипуску йшлося у тому числі про негативний вплив російської агресії на пришвидшення змін клімату та ризики ядерної катастрофи внаслідок російської окупації Запорізької АЕС.
В інтерв’ю для провідного телеканалу Бразилії Globo, Руслан Стрілець розповів про те, що 30% від загальної площі України є потенційно небезпечними через забруднення нерозірваними боєприпасами і зазначив, що Україна відкрита до співпраці з Бразилією у довкіллєвій сфері.
Стаття у провідному онлайн-медіа ЄС Politico Europe візуалізувала надані Міндовкілля дані про завдану навколишньому середовищу шкоду у демонстративній інфографіці. За словами Міністра Стрільця, 1078 матеріалів про екологічні злочини окупантів вже передані для подальшого розслідування правоохоронними органами.
Стаття у провідній французькій газеті Libération використовує надані Міндовкілля дані в інфографіці про спричинені російською агресією додаткові викиди парникових газів. Авторки статті зазначають, що Україна є домівкою для 35% видів біорізноманіття Європи, що опинилося під загрозою знищення через війну.
Репортаж у фінському журналі Suomen Kuvalehti спирається на наданий Міндовкілля детальний звіт. Цитуючи Міністра Стрільця, видання зазначає, що над документуванням російських злочинів проти довкілля щодня працюють сотні екологічних інспекторів. Якісно зібрані докази дозволять притягнути країну-агресора до відповідальності.
Стаття на американському порталі Gizmodo описує завдану війною шкоду довкіллю, особливо зосереджуючись на масовій загибелі дельфінів у Чорному морі внаслідок використання потужних сонарів російським флотом. За словами Руслана Стрільця, масштаби трагедії вздовж узбережжя Чорного і Азовського морів складно навіть уявити, а для відновлення популяції дельфінів можуть знадобитися десятиліття.
Одна з найпопулярніших газет Японії Mainichi Shinbun у своїй статті вказує, що вплив російської агресії на довкілля України матиме довгострокові наслідки. Газета The Korea Times (Пд. Корея) публікує інтерв’ю Міністра Стрільця, який зазначив, що “російське вторгнення знищує не тільки сьогодення України, але й майбутнє всього людства”. Як приклад, у статті наводиться інформація про масову загибель дельфінів у Чорному морі ймовірно через використання сонарів російським флотом. В інтерв’ю Міністр також висловлює сподівання на майбутню співпрацю України з Південною Кореєю у довкіллєвій сфері.
В інтерв’ю італійському журналісту перший заступник Міністра Руслан Гречаник підкреслює, що країна-агресор порушує всі основоположні принципи міжнародного права, а також попереджає, що внаслідок російського терористичного акту на дамбі Каховського водосховища виникла загроза системам охолодження на Запорізькій АЕС. Інтерв’ю було опубліковане на порталі Wired Italia та використане у сюжеті італомовного радіо Швейцарії RSI.
В інтерв’ю, яке було опубліковане французьким виданням AEF Info та німецьким Table Media, перший заступник Міністра Руслан Гречаник розповів про процес оцінки завданої довкіллю шкоди та плани України щодо отримання компенсації цих збитків за рахунок країни-агресора.
Надані Міндовкілля дані про наслідки російської агресії для довкілля також використали для своїх матеріалів Euronews (ЄС), IndiaToday та IndianExpress (Індія), Grist, Yale Environment 360 та Emergence Magazine (США), Institute of War & Peace та International Fund for Animal Welfare.
13 березня The Washington Post, одна з найавторитетніших газет США з багатомільйонною читацькою аудиторією, опублікувала детальну статтю про завдану війною шкоду довкіллю України.
Журналісти видання особисто відвідали місця російських атак на інфраструктурні об’єкти в кількох регіонах України та провели десятки інтерв’ю з очевидцями злочинів проти довкілля, а також міжнародними і національними експертами з фіксації шкоди навколишньому середовищу.
Зокрема, коментарі для статті надали голова Держводагенства Олексій Кузьменков та начальниця відділу моніторингу поверхневих вод Марія Шпанчик. У статті використовується надана Міндовкілля інформація про завдану довкіллю шкоду та дані з порталу Екозагроза.
Позитивною особливістю PR-кампанії Міндовкілля про екологічні наслідки війни став ширший вихід на аудиторії у країнах Глобального Півдня. На відміну від євроатлантичного регіону, у країнах Глобального Півдня проукраїнська позиція не є домінуючою і особливо потребує медійного підсилення.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець коментує: “Дякую журналістам за привернення уваги до варварських злочинів окупантів на нашій землі. Чим більше світ знатиме про наслідки війни і підтримуватиме Україну, тим швидшою буде Перемога нашої демократичної держави над фінансованою нафтодоларами кривавою російською диктатурою, що вбиває людей та природу”. Міндовкілля системно працює над приверненням уваги світу до довкіллєвих наслідків війни. Зокрема, Міндовкілля публікує на порталі Екозагроза та проводить емейл-розсилку щотижневого дайджесту про злочини проти довкілля англійською мовою. Підписатися на розсилку цього дайджесту можна за лінком http://eepurl.com/h1ZTpX