18 квітня 2023 року Міндовкілля провело відкрите засідання Міжвідомчої робочої групи з проведення первинної оцінки стану імплементації актів права ЄС у сфері захисту довкілля.
Понад 200 учасників (представників центральних та регіональних органів влади, наукових установ, проєктів міжнародно-технічної допомоги, громадських організацій, провідних фахівців та експертів у відповідних сферах) долучилися до засідання та обговорили пріоритетні заходи щодо проведення селф-скринінгу національного природоохоронного законодавства на відповідність праву ЄС.
Первинна оцінка стану імплементації актів права ЄС відповідно до переговорних розділів проводиться для підготовки проєкту Національної програми імплементації законодавства України до права ЄС.
“Засідання Робочої групи має на меті синхронізувати зусилля українського експертного середовища для досягнення амбітної мети – постатейного аналізу відповідності директив ЄС та національного довкіллєвого законодавства”, – зазначив Євгеній Федоренко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України та голова Міжвідомчої робочої групи, відкриваючи засідання. “Результатом цієї роботи стане проєкт національної програми імплементації законодавства ЄС – важливого етапу для якісної підготовки України до переговорного процесу щодо приєднання до Європейського Союзу”.
Тетяна Тимочко, радниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України та заступниця голови Міжвідомчої робочої групи, поінформувала учасників засідання про заходи Міндовкілля з підготовки інформаційно-довідкових матеріалів щодо прогресу, який було досягнуто Україною в частині виконання політичних та економічних критеріїв для вступу до ЄС (за період 2022 року та початок 2023 року) у сфері довкілля та зміни клімату.
Міністерство планує створити в рамках Міжвідомчої робочої групи 11 тематичних підгруп, учасники яких в режимі консультацій, обговорень будуть напрацьовувати спільні оцінки поточного стану імплементації актів ЄС та подальших дій.
Під час засідання старша експертка Команди підтримки реформ Міндовкілля Оксана Абдулоєва продемонструвала варіант постатейного аналізу на прикладі Директиви 2011/92/ЄС про оцінювання впливу деяких публічних і приватних проєктів на довкілля.
Міндовкілля запрошує усіх зацікавлених експертів долучитися до роботи над проведенням первинної оцінки стану імплементації актів права ЄС у сфері захисту довкілля. До 21 квітня триватиме подача заявок для включення до складу тематичних робочих груп щодо аналізу відповідних довкіллєвих директив та регламентів ЄС через спеціально створену форму.
* Довідково. Європейська комісія щороку ухвалює свій «Пакет розширення», тобто пакет документів, що пояснює її політику стосовно розширення ЄС. Основою цього пакету є повідомлення, в якому підбиваються підсумки подій за кожний рік; розглядається прогрес, досягнутий країнами-кандидатами; виклики, з якими вони зіткнулися; реформи, які необхідно впровадити, а також пропозиції щодо подальших дій. Пакет містить також звіти, у яких Європейська комісія представляє свою детальну щорічну оцінку поточного стану прогресу реформ країни-кандидата, які розміщуються на її офіційному вебсайті. Відповідні оцінки супроводжуються рекомендаціями та вказівками щодо пріоритетів реформ.