Міндовкілля розпочало селф-скринінг природоохоронного національного законодавства на відповідність праву ЄС

28/03/2023 : 14:03

При Міністерстві створено Робочу групу, яка проводить первинну оцінку стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) у сфері захисту довкілля. А це – 1637 актів, які аналізуються постатейно. 

“Робота проводиться в рамках розпочатого Урядом масштабного селф-скринінгу всього національного законодавства. Про запуск якого нещодавно повідомила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина. Це той базис, який необхідний для якісної підготовки України до переговорного процесу. Адже Україна налаштована вже цьогоріч розпочати переговори про членство у ЄС, а за два роки бути – максимально підготовленою до входження до Євросоюзу”, зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. 

За його словами, селф-скринінг у довкіллєвій сфері допоможе чітко визначити, на якому етапі наразі знаходиться Україна у імплементації європейського природоохоронного законодавства; окреслити напрями, де потрібно посилити та пришвидшити зусилля; сформувати нові точки відліку руху. 

Адже до цього часу Україна переважно рухалася шляхом виконання лише зобов’язань за Угодою про Асоціацію з ЄС. Однак право ЄС значно ширше, ніж ті норми, імплементація яких передбачена Угодою про Асоціацію. Тому набуття Україною статусу кандидата у члени до ЄС вимагає більш глибокого аналізу та імплементації європейських норм. І це не тільки норми, передбачені у Додатках до Угоди, але всього чинного європейського правового поля.

“Законодавство ЄС досить динамічне. За ці 8 років, з моменту підписання Угоди, Європейським Союзом було ухвалено низку нових важливих для довкіллєвої сфери документів та Директив. Вони на сьогодні не відображені в Угоді, але їх також потрібно імплементувати. Адже від цього залежить, як оцінить нас Європейська комісія та чи дійсно Україна зможе стати повноцінним членом Європейської родини. Це абсолютно правильний і логічний підхід. Бо Україна повинна мати такі ж сучасні європейські підходи до захисту довкілля. І ми маємо їх імплементувати не вибірково, а в повному обсязі”, – наголосив Руслан Стрілець.

Нагадаємо, наприкінці лютого Уряд запустив селф-скрінинг адаптації законодавства України до права ЄС. Відповідно до прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади мають  до 30 червня 2023 року провести первинну оцінку стану імплементації актів права ЄС та до 30 серпня подати відповідний звіт і пропозиції щодо приведення секторального законодавства у відповідність з правом ЄС.