Міністр Руслан Стрілець спільно з головою Комітету екологічної політики та природокористування Верховної Ради України Олегом Бондаренком, головою Державного агентства з управління зоною відчуження Євгеном Крамаренком вшанували пам’ять загиблих, поклавши квіти до Стіни пам’яті на території ЧАЕС, де нанесено 31 прізвище, а також – до пам’ятника «Тим, хто врятував світ» у місті Чорнобиль.
Рівно 37 років тому світ сколихнула найбільша техногенна катастрофа ХХ століття – вибух на Чорнобильській АЕС.
У 2022 році повномасштабне вторгнення росії в Україну знову поставило під загрозу ядерну безпеку світу. Україна прийняла цей складний виклик і мужньо протистояла російському агресору впродовж 35 днів окупації Зони відчуження.
Російські окупанти не лише грабували Чорнобильську АЕС, знущалися з людей, руйнували дорогоцінне майно, а й тримали у заручниках цілий континент, адже один невдалий рух – і фатальний 1986 рік повторився б у новому тисячолітті тільки з більш масштабними наслідками.
«Сьогодні завдяки ЗСУ вільна від окупації Чорнобильська АЕС продовжує працювати не всупереч, а задля. Реалізовуються заходи з експлуатації блоків ЧАЕС, будівництво комплексу з радіоактивними відходами, наукові дослідження та проєкти з міжнародної співпраці. Чорнобиль – це ще й місце з багатим і важливим природно-заповідним фондом та місце посиленої пожежної безпеки. І саме протипожежний напрямок на ЧАЕС постраждав від окупації найбільше, але техніку вдалося оновити коштом міжнародної підтримки», – зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час відвідування Чорнобильської зони.
За словами Міністра, Україна має окремий План відновлення Зони відчуження, який включає 10 напрямків та 40 проєктів. Фінансування цих проєктів у 2023 році складає близько 15 млн євро.
Міністр висловив шану та подяку усім, хто ціною власного життя та здоров’я рятував людські життя у 1986 році від мирного атому, а також тим, хто у 2022 році героїчно став на захист Зони відчуження від рашистської навали.