Міністр Світлана Гринчук поінформувала  Раду з питань навколишнього середовища держав-членів ЄС про збитки довкіллю внаслідок російської війни

28/03/2025 : 10:07

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук на засіданні Ради з питань навколишнього середовища держав-членів ЄС  представила колегам-міністрам, які працюють у довкіллєвій сфері в країнах Євросоюзу, матеріали з оновленими даними щодо збитків унаслідок бойових дій.

«Робота за цим напрямком триває 24/7 уже четвертий рік. Сьогодні ми розуміємо, що наслідки російської збройної агресії стосуються не тільки України, але й усього континенту. Збитки вже сягають майже 85 млрд євро. Зафіксовано понад 8 тис. кейсів шкоди довкіллю внаслідок бойових дій. У повітря потрапило понад 230 млн тонн вуглецю. Залишається замінованою та забрудненою боєприпасами чверть території України. 850 тис. га лісів знаходяться під окупацією та в зоні бойових дій», – наголосила міністр.

Вона повідомила, що новий виклик для України та партнерів – наслідки влучання російського ударного дрона в захисну оболонку Арки Нового Безпечного Конфайнменту Чорнобильської АЕС. Держави ЄС брали безпосередню участь у будівництві цього об’єкта, і сьогодні наші зусилля знівельовано. Цей кейс – не тільки про масштабні руйнування та необхідність значного фінансування для їх ліквідації, а й про ядерну небезпеку всього континенту.

Єврокомісар з питань навколишнього середовища, водної стійкості і конкурентної циркулярної економіки Єссіка Русвелл під час засідання запевнила, що Євросоюз продовжить підтримку наших ініціатив з документування збитків та міжнародних судів щодо руйнування довкілля внаслідок бойових дій. Також ми можемо розраховувати на допомогу у розвитку євроінтеграційних ініціатив. Зокрема, покращення якості моніторингу довкілля – це один з пріоритетів у переговорному процесі.

Колеги-міністри висловили беззаперечну підтримку та готовність взаємодіяти за актуальними екологічними напрямками. З Україною Литва, Латвія, Німеччина, Чехія, Польща, Румунія, Швеція, Фінляндія, Німеччина Бельгія, Данія, Хорватія, Естонія, Італія, Іспанія, Австрія тощо. Ці країни уже надали Україні величезну матеріальну, технічну та експертну підтримку у сфері захисту довкілля, готові продовжувати діючі проєкти та розвивати нові.

«Сьогодні ні у кого немає сумніву, що Україна бореться не тільки за свій суверенітет, але й за свободу й демократію у всьому світі. Європейський Союз – один із наших ключових партнерів у боротьбі з російською збройною агресією. Наші партнерства мають довгострокові цілі та орієнтири на сталий розвиток», – зауважила Світлана Гринчук.