Міжнародна спільнота має боронити захисників довкілля в Україні

02/03/2022 : 20:05

Голова наради Сторін Орхуської Конвенції Аурімас Саладзіус 1 березня 2022 року звернувся до міністрів закордонних справ усіх сторін Конвенції із закликом підтримати захисників довкілля в Україні та забезпечити їх захист відповідно до вимог статті 3 (8) конвенції.

“Як ви, безсумнівно, знаєте, зараз Україна зазнає військової агресії з боку росії. Це потужне вторгнення вже завдає незмірної шкоди людським життям та навколишньому середовищу. Незалежно від подальших подій на місцях, не виникає питання про вимогу до всіх Сторін гарантувати виконання зобов’язань за статтею 3(8) Конвенції”, – відзначив у своєму листі голова Аурімас Саладзіус, додаючи: “Враховуючи підвищений ризик переслідувань та насильства проти захисників довкілля у військових конфліктах, Бюро повністю підтримує лист голови Комітету з дотримання та готове діяти відповідно до нашого мандату, підтримуючи всі зусилля, спрямовані на забезпечення дотримання статті 3(8) Конвенції”.

Як каже стаття 3 (8) Орхуської Конвенції, “кожна зі сторін забезпечує умови, аби особи, які здійснюють  свої  права відповідно до положень цієї Конвенції,  не підлягали за свою діяльність покаранню, не зазнавали переслідувань або утисків у будь-якій формі”. Таким чином, країни-члени конвенції мають вжити заходів щоб захистити екологічних активістів, співробітників національних парків і природоохоронних організацій в Україні від військової агресії з боку росії.

Орхуська Конвенція Європейської Економічної Комісії ООН про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, була підписана у м. Орхус у червні 1998 року. На сьогодні 47 країн світу є сторонами конвенції.