На форумі “United for Nature. Agenda for Ukraine” розпочато публічний діалог щодо декарбонізації видобувної галузі України

01/02/2024 : 15:18

Про результати реформи надрокористування в Україні та подальші напрямки розвитку говорили під час панельної дискусії на Міжнародному довкіллєвому форумі “United for Nature. Agenda for Ukraine”.

Завершена у минулому році реформа трасформувала закоренілу радянську систему та наблизила правила роботи сектору до стандартів ЄС. Було встановлено й запобіжники виснажливому, не раціональному використанню природних ресурсів.

Як результат прибутки галузі від аукціонів за рік сягнули рекордних понад 2 млрд гривень. Найпопулярнішими корисними копалинами в Україні стали пісок, торф та бурштин. Загалом Держгеонадра у 2023 році видали 465 спецдозволів, що на 68% більше від 2022 року. 

Як наголосив заступник Міністра з питань європейської інтеграції Євгеній Федоренко, ціль 2024 – становлення Держгеонадр як сервісної служби європейського зразка за принципом “єдиного вікна”. Це спростить роботу бізнесу у сфері, а також дозволить оцінювати вплив видобувної діяльності на довкілля ще на етапі її планування.

За його словами, торік при проведенні селф-скринінгу національного законодавства на відповідність праву ЄС, у видобувній галузі визначили положення базових європейських директив, які необхідно імплементувати. 

Звернути ж увагу на декарбонізацію важливо, враховуючи європейський контекст руху України, Green Deal та стратегічне партнерство з ЄС у сфері мінеральної сировини, а також орієнтуючись на світовий кліматичний порядок денний.

Так, за оцінками, зробленими в середині 2023 року, сумарні викиди парникових газів від видобутку корисних копалин у світі становили 4-8%. Звичайно,  для цієї сфери потрібні більш детальні дослідження. Але вже сьогодні європейські партнери акцентують увагу на врахуванні способів розробки родовищ, використанні найкращих доступних технологій та методів управління тощо. 

“United for Nature. Agenda for Ukraine – це вже другий Форум під парасолькою United for Nature і перший публічний майданчик, де розпочалась дискусія про декарбонізацію видобувного сектору України. Тема надскладна та комплексна. Тож маємо над чим спільно працювати з експертами, громадськістю та учасниками ринку”, – наголосив Євгеній Федоренко. 

У дискусії брали участь Голова комітету з питань надрокористування при Європейській Бізнес Асоціації Дмитро Кащук, Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко. Модерувала дискусію засновниця Геологічної інвестиційної групи  Ірина Супрун. 

Нагадаємо, 31 січня в Києві відбувся Міжнародний довкіллєвий форум “United for Nature. Agenda for Ukraine”. Серед учасників –  Міністр довкілля, водних та лісових ресурсів Румунії Мірча Фекет,  Міністерка довкілля Молдови Йорданка-Родіка Йорданов, колишня міністерка навколишнього середовища Бразилії Ізабелла Тейшейра. Учасники обговорили “довкіллєву складову” переговорного процесу щодо вступу України до ЄС; кліматичну політику України та джерела фінансування зеленого переходу; наступні кроки у реформуванні водного менеджменту та системи управління відходами, запуск реформи держекоконтролю; важливість початку національного діалогу щодо декарбонізації видобувної галузі; розвиток та збереження природно-заповідного фонду.