На нараді Конвенції ООН про транскордонне забруднення повітря порушили питання російської агресії проти України

12/04/2022 : 9:51

Про наслідки російської агресії для України розповіла заступниця Міністра з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук на засіданні 60-ї сесії Робочої групи зі стратегій та огляду Виконавчого органу Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані, яке триватиме з 11 по 14 квітня 2021 року в м. Женева, Швейцарія.

Зустріч розпочалася хвилиною мовчання для вшанування пам’яті українців, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації. Після чого директор відділу навколишнього середовища ЄЕК ООН Марко Кейнер у своєму виступі засудив військову агресію росії в Україні, яка призвела до значних жертв серед мирного населення, руйнувань та порушення стану довкілля.

«На жаль, наша зустріч затьмарена повідомленнями про жахливі злочини, які чинить росія на території України. Однак, ми не повинні втрачати з поля зору нашу ціль – зменшення забруднення повітря та відповідальних дій. Переконаний у важливій ролі міжнародних відносин та мирної дипломатії для вирішення викликів сьогодення», – зазначив Марко Кейнер.

Ірина Ставчук під час свого виступу наголосила, що масштабна російська агресія в Україні, яку підтримує білорусь, створила багато екологічних ризиків. Обстріли українських нафтобаз, хімічних заводів та інших промислових об’єктів мають безпосередній екологічний вплив на стан повітря не лише України, а й інших країн.

«Незважаючи на воєнний стан, у Міндовкіллі підготували щорічний звіт про викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря. Що відповідає протоколу Спільної програми моніторингу та оцінки передачі забруднюючих речовин на великі відстані в Європі (ЄМЕП). Документ вчасно надісланий до керівного органу ЄМЕП та опублікований на їх офіційному вебсайті», – повідомила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань євроінтеграції.

При цьому, експерти вже намагаються спрогнозувати, якими будуть викиди за поточний рік.

«Забруднене повітря не має державних кордонів. Викиди в атмосферу, викликані російською військовою агресією на нашій території, переносяться і впливають на територію інших держав», – зауважила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції.

Ірина Ставчук повідомила про роботу оперативного штабу при Міндовкіллі, який з перших днів російського широкомасштабного вторгнення в Україну збирає інформацію про стан довкілля та екологічні злочини країни-агресора.

Наразі тривають роботи над новим модулем на базі Єдиної екологічної платформи «ЕкоСистема» – ЕкоЗагроза. Він передбачає форму для фіксації екологічних злочинів, обробку та передачу інформації до відповідних державних органів.

«Сьогодні кожна країна світу має докласти всіх зусиль, щоб зупинити вторгнення в Україну, яке може призвести до глобальної екологічної та гуманітарної катастрофи», – наголосила Ірина Ставчук.

Заступниця Міністра звернула увагу міжнародних партнерів, що рф серйозно порушила свої зобов’язання за міжнародними договорами. У статті 26 Віденської конвенції про право міжнародних договорів йдеться, що кожен чинний договір є обов’язковим для всіх його сторін і повинен виконуватися ними сумлінно. Вторгнення росії підриває усі основи міжнародного правового порядку. Тому вищезазначені дії унеможливлюють досягнення мети Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані та виконання її задач.

«Уряд України проводитиме подальші консультації із заінтересованими Договірними Сторонами для вивчення всіх варіантів притягнення до відповідальності країни-агресора з повним використанням чинних механізмів Віденської конвенції», – підсумувала свій виступ Ірина Ставчук.

Після виступу України її підтримали США, Велика Британія, Канада, ЄС, Норвегія, Грузія та Швейцарія. Усього 27 країн.

Представник росії, традиційно, засудив політизацію зустрічі про виконання екологічної Конвенції ООН і повторив стандартну риторику, що Україна сама спровокувала війну.

Зазначимо, що вже на початку його виступу дипломати всіх країн, крім трьох, покинули кімнату зустрічі.

Дякуємо міжнародним партнерам за стійку позицію та підтримку України!

Тримаймося! Все буде Україна!