На полях URC2025: Міндовкілля веде перемовини про «зелену» відбудову

10/07/2025 : 21:19

Делегація Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України під координацією заступника Міністра Єгора Перелигіна бере участь у четвертій Міжнародній конференції з питань відновлення України URC2025, що проходить 10–11 липня в Римі.

Уряди, міжнародні організації, фінансові установи, бізнес, регіони, муніципалітети та громадянське суспільство об’єдналися задля зміцнення стійкості України. Серед іншого, важливими наскрізними питаннями цьогорічної конференції є захист клімату, довкілля, «зелена» відбудова та інвестиції в критичні мінерали України.

Знакову новину оголосила Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн — створення Європейського флагманського фонду для відбудови України, який стане найбільшим у світі інструментом прямих інвестицій. Очікується, що фонд об’єднає державні кошти та інвестиції приватного сектору для фінансування проєктів у таких секторах як відновлювана енергетика, інфраструктура, цифрова трансформація, критичні мінерали і товари подвійного призначення.

На полях конференції делегація Міндовкілля провела низку робочих зустрічей із міжнародними партнерами. Зокрема, відбулася зустріч заступника Міністра Єгора Перелигіна з заступником Генерального директора UNIDO Юко Ясунагою щодо запуску спільних проєктів, зокрема в рамках Програми зеленого відновлення промисловості України на 2024–2028 роки. 

«Питання циркулярної економіки, стабільного постачання критично важливих корисних копалин, енергетичних природних ресурсів — це сьогодні ключові стратегічні виклики. Нам важливо створити зрозумілі умови для міжнародного бізнесу. Відкритість геологічних даних, прозорі регуляторні правила та інтеграція до європейських ринків — це сигнал, що Україна готова бути надійним партнером у сфері критичних мінералів та зеленої трансформації», зазначив Єгор Перелигін.

Заступник Міністра наголосив на важливості геологічної реформи та цифровізації галузі: «Ми маємо історію видобутку понад 25 критично важливих матеріалів. Наша мета — повна цифровізація геологічної інформації, зокрема даних про хвостосховища та промислові відходи. Це фундаментальна умова для залучення інвесторів. ЄБРР вже підтримує нас у цьому напрямку, і ми залучаємо ще ширше коло міжнародних партнерів».

Також Єгор Перелигін під час зустрічі із заступником Генерального директора UNIDO обговорив потенціал запуску проєктів у сфері циркулярної економіки, зокрема ініціатив із переробки існуючих хвостосховищ в Україні.

Під час зустрічі з торговим представником Великої Британії в Україні Алексом Собелем сторони обговорили подальші кроки співпраці для стимулювання британських інвестицій в українську економіку. Основну увагу було приділено трьом ключовим напрямам:

Співпраця з British Geological Survey
Обговорювалися можливості співпраці з British Geological Survey у сфері геологічного сервісу, зокрема обмін даними про надра, впровадження цифрових геологічних карт, стандартизація підходів до геологічного моніторингу та оцінки мінерального потенціалу України.

Обмін інженерним досвідом та фахівцями
Йшлося про розвиток професійних зв’язків між українськими та британськими інженерами і геологами. Серед ініціатив — організація стажувань, реалізація спільних навчальних програм та обмін передовими практиками у сфері розвідки, видобутку та сталого управління надрами.

Інструменти фінансового залучення у надрокористуванні
Обмінялися досвідом та думками щодо британських моделей інвестування в галузь надрокористування, зокрема залучення приватного капіталу, механізми державно-приватного партнерства, страхування ризиків і створення прозорих умов для міжнародних інвесторів у видобувну сферу України.

Нагадаємо, Ukraine Recovery Conference – це політичні заходи високого рівня, де уряди, міжнародні організації, фінансові установи, бізнес, регіони, муніципалітети та громадянське суспільство об’єднуються задля спільної мети — зміцнення стійкості України.

Це вже четверта Конференція, присвячена відновленню України. Попередні проходили у Лугано (Швейцарія), Лондоні (Великобританія) та Берліні (Німеччина). 

Цьогоріч у заході беруть участь близько 4000 представників урядів, бізнесу, громадянського суспільства. Серед них – понад 100 глав держав і урядів та очільників міжнародних організацій.