За ініціативи Міндовкілля, проведена міжвідомча нарада щодо правильності застосування сплати земельного податку установами ПЗФ (заповідниками, природними/ландшафтними парками, заказниками та ін.)
Так, відповідно до Податкового кодексу України, лісові землі – це земельні ділянки, на яких розташований ліс. Для таких земель ставка земельного податку становить – не більше 0,1 %, від їх нормативно грошової оцінки (НГО). На сьогодні НГО земель ПЗФ є однією з найвищих, а розмір земельного податку визначається рішенням територіальної громади і коливається від 0 до 5%. В установах ПЗФ, які є неприбутковими, а майже 80 % території займають ліси, сплата земельного податку, згідно з позицією Державної податкової служби, має здійснюватися у розмірі встановленому органами місцевого самоврядування. Іншу позицію має Держаудитслужба.
Для недопущення порушень податкового законодавства проведена міжвідомча нарада між фахівцями Міндовкілля, Мінфіну, Державної податкової служби, Держаудитслужби, Держгеокадастру та керівниками установ ПЗФ. Тема зустрічі – визначення єдиної позиції застосування вимог Податкового кодексу.
Для зменшення навантаження на державний бюджет, оптимальним варіантом є сплата земельного податку для установ ПЗФ як для лісових земель.
Під час наради також було розглянуте питання стосовно різного трактування норм щодо проведення індексації НГО земель ПЗФ за 2022-2023 роки. Держгеокадастр говорить про коефіцієнт 1,0, Державна податкова служба наполягає на необхідності застосування коефіцієнту індексації у 2022 р. – 1,1, а у 2023 р. – 1,15 і відповідно нараховує земельний податок, створюючи тим самим, мільйонні борги для установ ПЗФ.
Слід зазначити, що надмірне податкове навантаження може призвести до блокування майна установ ПЗФ та банкрутства і ліквідації природоохоронних установ.
Розуміючи масштабність проблематики даного питання, Міндовкілля виступило з ініціативою зменшити максимальний поріг ставки земельного податку.
Відповідний законопроєкт уже погодив Кабінет Міністрів України та зареєструвала Верховна Рада України. У випадку його схвалення ВРУ в І півріччі 2024 році – вже у 2025 році зменшиться податкове навантаження на заповідні установи та державний бюджет.