Науковці попереджають: підвищення температури повітря на Землі загрожує процесу фотосинтезу

08/07/2024 : 12:11

Група вчених з Пенсильванського університету виявила, що при підвищенні середньої денної температури довкілля понад 18-20°С процес фотосинтезу рослин поступово переходить у процес фотореспірації. Про це пише американське видання “PNAS”.  

Що це означає?

Рослини замість поглинання вуглецю і виділення кисню починають поглинати кисень і виділяти вуглекислий газ. Такому явищу вчені дали назву «кашель замість дихання» через температурний стрес. Фотореспірація також зростає при нестачі вологи. Аби це з’ясувати, науковці збирали зразки рослин з різних кліматичних зон.

Це відкриття підкреслює обмеженість ролі рослинного покриву Землі у поглинанні вуглекислого газу з атмосфери, як ефективного способу боротьби з кліматичною кризою. Один сприятливий для фотосинтезу фактор нівелюється іншим несприятливим. Наприклад, джунглі Амазонки та Індонезії вже перетворилися з нетто-поглиначів на нетто-джерела парникових газів.

Наразі 75% антропогенних викидів поглинаються світовим океаном, але прогнози вказують на те, що вже з 2050-х років океан може перетворитися на чисте джерело вуглекислого газу.

Дехто з вчених вважає, що варто зосередитися на відновленні малих та великих гідрологічних циклів і мікробіому ґрунтів, які відіграють вагому роль у регулюванні енергетичного балансу планети і згладжуванні екстремальних кліматичних явищ, незалежно від концентрації типових парникових газів в повітрі. Ця мета досягається застосуванням регенеративних природоохоронних та сільськогосподарських практик. Отже, густа рослинність і особливо її біорізноманіття залишаються надзвичайно важливими.