Не лише фінансування та ощадливе користування, а й захист водних ресурсів. Найперше – від російського терору

30/05/2024 : 15:48

На цьому Руслан Стрілець наголосив під час свого виступу в Брюсселі на заході OECD, присвяченому фінансуванню для водних ресурсів.

«Каховка на практиці показала необхідність саме військового захисту. Російська війна може призвести до того, що нічого буде покращувати та фінансувати без належного захисту. Щоденні атаки по ГЕС та іншій інфраструктурі підтверджують те, що перспективи повторення Каховки не можна виключати. Попри російську війну, досягнення доброго стану вод – невід’ємна частина євроінтеграції України», – зазначив Руслан Стрілець.

За його словами, зелена відбудова невіддільна від європейського вибору України. Навіть під час активних бойових дій ми хочемо не просто виконати Угоду про асоціацію та Ukraine Facility. Ми прагнемо побудувати сучасну європейську країну, яка займе достойне місце у європейській родині. Вперше за історію незалежності проводимо постійну комунікацію з ЄС у частині управління водними ресурсами.

«Екологічні наслідки російського терору вкотре доводять: питання водних ресурсів – це питання національної безпеки», – наголосив Руслан Стрілець.

Очільник Міндовкілля назвав такі цифри шкоди від війни:

  • Внаслідок екологічного тероризму рф окуповано та знищено 430 об’єктів водогосподарської інфраструктури.
  • Зазнали пошкодження 354 об’єкти нерухомого майна.
  • Загальні потреби у відновленні та реконструкції попередньо становлять майже 10 млрд євро.

Але мета залишається незмінною, попри збройну агресію рф: забезпечити доступ до якісної та достатньої води, а також гарантувати “добрий” стан усіх водойм. Для цього вже багато зроблено:

  • За рекордні строки розроблені плани управління для основних 9 річкових басейнів України. Сюди входять тимчасово окуповані території річкових басейнів Криму, Приазов’я та частково Дону.
  • Реформована система моніторингу вод.
  • Створено 4 сучасні лабораторії.
  • Закритий 20-річний спір з Румунією щодо річки Прут. Посилюється транскордонне співробітництво з Молдовою та Румунією щодо управління спільними річковими басейнами.
  • Уряд розробляє концепцію реформування водного сектору, в результаті впровадження якої буде створений НАК “Вода України”.

«На черзі – 1635 заходів ПУРБів. Потреба в інвестиціях на перший шестирічний цикл – 8,2 млрд євро. Сподіваємося на підтримку партнерів», – зауважив Руслан Стрілець.

Під час виступу очільник Міндовкілля наголосив на важливості для екологічної безпеки Європи довкіллєвого треку в межах Пункту 8 Формули миру Володимира Зеленського, зокрема Екологічного договору для України.

«Україна відкрита до взаємодії з усіма небайдужими до екологічного майбутнього світу державами та організаціями. Водні ресурси потребують нашого єднання, спільних зусиль та проєктів», – акцентував Руслан Стрілець.