Чорне море та його дивовижні мешканці

11 Січня 2021, 20:00
Новини Стале управління водними ресурсами Природно-заповідний фонд

З чим у кожного асоціюється Чорне море? Літо, хвилі, відпочинок та й не тільки.

Чорне море - це унікальне середовище для життя близько 5600 видів морських мешканців. Серед них найдивовижнішими є китоподібні.

Хто вони?

Це дельфіни, яким, як і людині, для дихання потрібне повітря, які вигодовують дитинчат молоком та від народження мають волосяний покрив

Чорноморські дельфіни представлені трьома видами:

• дельфін-афаліна. Цей вид є найбільшим представником китоподібних Чорного моря, вони дуже грайливі, полюбляють близько підходити до пляжів та влаштовувати шоу для людей;

• звичайний дельфін, або білобочка. Вони полюбляють збиратися у великі зграї і здебільшого їх можна зустріти у відкритому морі;

• морська свиня, або азовка. Це один з найменших представників китоподібних, що нині живуть на Землі: дорослі тварини іноді бувають лише 110 см в довжину і масою 25 кілограмів.

Усі дельфіни полюбляють харчуватися рибою. Лишень морська свиня надає перевагу бичкам, афаліна – камбалі та кефалі, і всі вони охоче їдять хамсу, шпроти, ставриду та мерланга. Цих морських мешканців частіше можна зустріти в турецьких та болгарських водах, багато їх біля дельти Дунаю і навколо острову Джарилгач. 

Діяльність людини у  ХХ столітті призвела до значного зменшення кількості дельфінів у Чорному морі. Їх використовували як матеріал для виготовлення олій, фарб, клею, лаків, продуктів харчування, ліків, мила, косметики, шкіри, та добрив. 

Сьогодні дельфінів занесено до Червоної книги України, переліків міжнародних договорів та червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. 

Нагадаємо, що для охорони та дослідження дельфінів Чорного і Азовського морів, Міндовкіллям торік затверджено дорожню карту заходів: https://bit.ly/3rAZWsw.

Більше зануритися у секрети Чорного моря та доторкнутися до них можна, прочитавши однойменну книгу, над якою працював великий колектив творців, дослідників та захисників Чорного моря: http://emblasproject.org/book

 

За темами