Впроваджуємо аерокосмічний моніторинг для фіксації злочинів проти природи

15 Лютого 2021, 13:22
Новини

Завдяки співпраці Міндовкілля з Державним космічним агентством України (ДКА) відтепер незаконні рубки лісу, видобуток корисних копалин, стихійні сміттєзвалища, а також забудови узбережь водойм будуть відслідковуватися за допомогою аерокосмічної зйомки.

У відповідності до «Меморандуму між Міндовкілля та ДКА про співробітництво в сфері науки, технології та освіти» фахівці Національного центру управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ) ДКА надають Міндовкілля космічні знімки, результати їх тематичної обробки та відповідну аналітику. Так, протягом 2020 року до Міндовкілля було передано понад 900 інформаційно-аналітичних документів на основі космічних даних.

«Ми дуже вдячні Державному космічному агентству за можливість отримувати знімки з космосу у ретроспективі та збирати достовірну інформацію про незаконні рубки або розробку кар’єрів. Тепер,  виходячи на перевірку, інспектори  ДЕІ чітко знатимуть координати  місць, на які треба звернути увагу першочергово, та швидше встановлюватимуть винуватців. Цей новий інструмент підходу до екологічного контролю перебуває на етапі тестування. Він допоможе спростити процедуру проведення самих перевірок, пришвидшить нарахування збитків та стане суттєвим доказом у судах» - зазначив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Шахматенко.

«Співпраця Державного космічного агентства з Міндовкілля розширила спектр використання супутникових знімків в Україні.  Це хороша можливість розвинути ті сервіси, які вже давно працюють у передових країнах світу та приносять значний результат у протидії та попередженні злочинів в екологічній сфері. Ми завжди відкриті до пропозицій та з перспективою оцінюємо співпрацю між державними органами у сфері контролю та моніторингу території України з метою захисту державних інтересів.  Відтепер і в екологічній сфері рівень реагування на загрози відповідатиме світовим стандартам використання супутникового ресурсу», - сказав під час зустрічі виконуючий обов’язки голови Державного космічного агентства Михайло Лев.

До цього процесу Міндовкілля залучило експертів з Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління. Спільно із  фахівцями НЦУВКЗ, вони готують аналітичну інформацію для потреб Міндовкілля  за результатами обробки та інтерпретації даних дистанційного зондування Землі (ДЗЗ). Таким чином, за допомогою супутникової інформації інспектори ДЕІ зможуть виявляти і фіксувати порушення природоохоронного законодавства.

За словами ректора Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Олександра Бондаря, для виконання таких завдань, фахівці використовують архівні та оперативні знімки за різні дати, виділяють необхідні ділянки та, за допомогою програмних перетворень, проводять ретроспективний аналіз шляхом порівняння різночасових космічних знімків. Далі отримана за космічними даними інформація щодо виявлених змін порівнюється з матеріалами дозвільних документів на заготівлю деревини. Отримані висновки передаються фахівцям ДЕІ для реагування.

На основі космічних знімків інспектори ДЕІ вже проводять перевірки лісгоспів у тестовому режимі. Наступним кроком стане відслідковування порушень у сфері надрокористування. Так само будуть виявлятися стихійні сміттєзвалища, а також оцінюватись стан прибережних захисних смуг.

Для прикладу, ДЕІ отримала звернення від громадян, що ДСП «Північна Пуща» яке здійснює лісокористування без передбачених погоджень та лімітів, не отримавши висновку з оцінки впливу на довкілля, а також проводить суцільні рубки на понад 1 га лісу. Ця перевірка проводилась із використанням супутникових знімків, які підтвердили факти вирубки лісу.

У результаті, інспектори встановили низку порушень природоохоронного законодавства та нарахували збитки на суму 15 млн гривень. Матеріали передані правоохоронцям.

Практика використання космічних знімків забезпечує отримання швидких результатів щодо фіксації природоохоронних правопорушень та встановлення винуватців. А ретроспективний аналіз допомагає зрозуміти, на яких територіях потрібно проводити посилений контроль.

Згодом плануємо запустити такий аерокосмічний моніторинг на постійній основі.

 

За темами