Кліматичний саміт СОР27 завершився домовленістю про створення фонду з фінансування втрат та збитків від зміни клімату

22 Листопада 2022, 09:41
Новини

Понад два тижні у Шарм-ель-Шейху тривала 27 Кліматична конференція, яка мала б завершитися 18 листопада. Однак у суботу, 19 листопада, учасники саміту ще продовжували сперечатися по більшості пунктів підсумкового рішення.

Відбувалися численні неформальні консультації та обговорення в групах, між переговорними групами та за участю президента СОР27 дискутувалися найбільш болючі питання цьогорічної конференції. Головними «каменями спотикання», які обговорювали до пізньої ночі суботи, стали:

  • фінансування втрат та збитків країнам, що страждають від зміни клімату;

  • створення програми з підвищення амбіцій зі скорочення викидів парникових газів;

  • імплементація глобальної цілі з адаптації.

Фінальна сесія погодження документів та закриття конференції розпочались із значною затримкою - о 4-й ранку 20 листопада - коли значна кількість учасників від різних країн вже залишили конференцію.

Результатом СОР27 стали такі рішення:

  • Узгоджено механізм створення фонду фінансування втрат та збитків від зміни клімату. Наразі йдеться про погодження створення комітету, який напрацює технічні аспекти роботи фонду. Сам фонд буде створений на СОР28 у наступному році. Він надаватиме підтримку найбільш вразливим до зміни клімату країнам.

  • Досягнуто значного прогресу в питаннях адаптації до зміни клімату. Цього року країни домовились про шляхи та напрямки подальшої співпраці. Її результатом має стати затвердження глобальної цілі з адаптації на СОР28. Фінансовому комітету ООН запропоновано до СОР28  розглянути можливість та підготувати звіт щодо подвоєння фінансування заходів з адаптації до зміни клімату.

  • Зі значними дебатами та суперечками погоджено створення програми щодо підвищення амбіцій зі скорочення викидів парникових газів. Програма триватиме до 2026 року. Вона включатиме тематичні заходи для визначення прогалин країн у їх кліматичних політиках та напрацювання подальших кроків за цими напрямками. 

27 Кліматичний саміт у Шарм-ель-Шейху зібрав близько 45 тисяч учасників з усіх країн світу, що включали окрім формальної переговорної групи учасників, також представників урядів, міст, неурядових організацій, науковців, молоді та бізнесу. Вони представляли свої досягнення, обмінювались досвідом та амбітними планами, а також створювали партнерства для реалізації спільних кліматичних цілей.

Нагадаємо, що Міністр Руслан Стрілець на полях Кліматичного саміту СОР27 закликав міжнародних партнерів підтримати ініціативу України із запуску Глобальної платформи для оцінки збитків довкіллю внаслідок війн.

Україна цього року також вперше мала свій національний павільйон, де за весь період СОР27 було проведено 30 заходів. За 2 тижні роботи конференції павільйон відвідали понад 4500 учасників. Серед них Спеціальний представник Президента США з питань клімату Джон Керрі, американська дипломатка та політологиня, адміністраторка Агентства США з Міжнародного розвитку USAID Саманта Павер, спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, президент СОР26Алок Шарма та інші високопосадовці та представники делегацій країн з усіх континентів світу, журналісти, науковці та представники міжнародних та неурядових організацій.

За темами