Закриття повітряного простору над Україною, питання ядерної та радіаційної безпеки, перемовини з МАГАТЕ щодо захисту українських ядерних об’єктів від агресії, гуманітарна, фінансова та дипломатична допомога, виключення росії з міжнародних природоохоронних конвенцій та угод, ембарго на експорт російської деревини, моніторинг стану забруднення атмосферного повітря та водних об’єктів для інформування та попередження населення – основні питання, які ввечері 7 березня обговорили на двосторонній зустрічі в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець з Міністром охорони навколишнього середовища Словаччини Яном Будаєм.
«Я як член Ради безпеки буду повністю підтримувати та активно діяти у тому напрямку, щоб Україна отримувала все, що потребує на даний час. Сьогодні відбулося позачергове засідання уряду, на якому прийнято рішення надсилати Україні потужні військові системи», – заявив міністр охорони навколишнього середовища Словаччини.
У вітальному слові Ян Будай також відзначив, що народ Словаччини виражає солідарність Україні, зокрема в столиці на великій маніфестації. Особливу увагу він приділяв питанням захисту критичної інфраструктури, ядерної безпеки та підтримав закриття повітряного простору над Україною. Міністр наголосив, що в Словаччині стурбовані ситуацією на захоплених окупантами українських атомних електростанціях.
«Ми всі добре відчуваємо, що ви боретеся і за нас. Я гадаю, що Європа це теж усвідомить. Сьогодні не треба закривати дискусію, не залишати українське небо відкритим. Я говорив про це на засіданні уряду сьогодні. Ви є легальним урядом, який може звернутися з таким проханням до своїх союзників», – сказав Ян Будай.
Зі свого боку Руслан Стрілець відзначив, що поряд з шаленими бойовими результатами нашої армії Україна потребує допомоги – і військової, і дипломатичної.
«На фоні введення великих санкцій ми також просимо виключити росію з усіх міжнародних природоохоронних угод. Ми розуміємо, що росія є дуже серйозним експортером деревини до країн Європейського Союзу. За нашими даними, у 2021 році вони отримали прибуток від експорту деревини у понад 14 мільярдів доларів США. І ми сьогодні чітко розуміємо, що кожне дерево яке купується у росії будь-якою іншою країною, це є фактично фінансування армії росії і це є фінансування смертей Українців», – закликав очільник Міндовкілля словацького колегу.
Руслан Стрілець також повідомив, що Україна вже направила звернення щодо виключення росії з сертифікаційних угод для продукції лісової галузі і наполягає на тому, щоб країни ЄС ввели ембарго на купівлю російської деревини.
Торкаючись питання ядерної безпеки очільник Міндовкілля привернув увагу до недостатньої реакції МАГАТЕ на останні події:
«Ми розуміємо, що росія веде себе як терористична держава та створює загрози ядерній та радіаційній безпеці всього світу. Ми всі чітко пам’ятаємо аварію на Чорнобильській АЕС 1986 року. І навіть через 35 років продовжуємо бачимо наслідки тієї страшної катастрофи. Але незважаючи на все це, кілька днів тому російська армія обстріляла Запорізьку атомну електростанцію. Україна звернулася до МАГАТЕ. Світ побачив відповідні звернення і певну реакцію з їхнього боку. Але цього недостатньо. Наш голос почули, але не почули НАС, українців. Наразі усі ці об’єкти знаходяться у безпечному стані, але через дії агресора може виникнути ситуація, коли ми не зможемо забезпечити безпеку таких об’єктів».
Від імені Українського уряду очільник Міндовкілля звернулася до Словаччини з проханням посилити позицію України перед МАГАТЕ та вимагати створення безпеки навколо ядерних об’єктів, а також подякував за позицію Словаччини щодо необхідності закриття повітряного простору над Україною. Україна також попросила підтримки Словаччині у забезпеченні моніторингу стану забруднення атмосферного повітря та водних ресурсів для інформування та захисту населення.
«Дякуємо всім європейським партнерам за фінансову, гуманітарну та дипломатичну допомогу у нашій нелегкій війні. Окремо хочу подякувати за те, що наші країни багато років співпрацюють у сфері розвитку та захисту об’єктів природно-заповідного фонду і впевнений, що після того, як Україна отримає перемогу, ми посилимо нашу співпрацю», – сказав Руслан Стрілець.
Міністр Будай у заключному слові відзначив, що на фронтоні міністерства охорони навколишнього середовища Словаччини майорить Український Прапор, а також повідомив, що понад 100 об’єктів нерухомості надані для розміщення українських біженців – жінок та дітей, яких «словацький народ приймає з відкритими обіймами». Сторони домовилися про подальший активний обмін інформацією та посилення співпраці.
«Європейська політика може брати приклад з України», – сказав міністр Ян Будай.
Ян Будай займає пост міністра охорони навколишнього середовища Словацької Республіки з 21 березня 2020 року. Як екологічний активіст в минулому та відомий учасник Оксамитової революції 1989 року, що призвела до повалення комуністичного ладу в Словаччині, він має широку громадську підтримку та авторитет у словацькому суспільстві.