©фото: АР
Каліфорнія у вогні: горять квартали з елітною нерухомістю. І навіть величезні ресурси, які залучив уряд, не можуть зупинити стихію. Це дуже красномовне свідчення того, що зміну клімату більше не вдається ігнорувати.
П’ять пожеж продовжують палати вже четверту добу через сухий пустельний вітер. Пожежа Palisades між Санта-Монікою і Малібу на західній околиці міста та пожежа Eaton на сході вважаються найбільш руйнівними не тільки в історії Лос-Анджелеса. Ймовірно, вони стануть найдорожчими в історії США. За попередніми даними, завдані збитки сягають вже $135-150 млрд. Загалом вогонь охопив понад 13 тисяч га.
Треба сказати, що лісові пожежі є звичним явищем для Каліфорнії. Сотні років регулярних лісових пожеж створили екосистеми, які пристосовані до вогню і навіть залежні від нього. Однак їхня надзвичайно велика кількість та інтенсивність, які спостерігаємо зараз, – абсолютно аномальні.
Дослідження показують, що зміна клімату призвела до збільшення тривалості сезону лісових пожеж, частоти їх виникнення та площі вигоряння. Вогняний сезон значно подовжився через тепліші весни, довші літні посушливі сезони, меншу кількість опадів. Так, цього року Південна Каліфорнія пережила екстремально спекотне літо, а в сезон дощів опадів практично не було. Місцеві сезонні вітри через зміни в атмосфері стали значно потужнішими, а тому швидко поширюють пожежі на величезні площі. Також збільшилась кількість влучань блискавок. А вони, разом з людським фактором, основні причини займань.
Для порівняння: за даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень, всього у період із 1980 по 2023 рік у США палало 22 великі лісові пожежі (збитки від кожної складали понад 1 млрд дол.). Так от: 18 із них сталися після 2000 року. Відбувається це нерівномірно: саме на заході та південному заході США спостерігається найбільше зростання площі спалених земель, і цифра помітно збільшується майже кожного місяця. Тобто зміна клімату значно посилює несприятливі погодні явища.
Водночас, коли ліси горять, вивільняється вуглець, який зберігається в рослинах, а також у ґрунті. І це ще більше посилює зміну клімату та сприяє новим пожежам — утворюється так звана «петля зворотного зв’язку між пожежею і кліматом». Наприклад, лісові пожежі, що палали в Каліфорнії у 2020 році, викинули в атмосферу 91 млн метричних тонн вуглекислого газу. Це приблизно на третину перевищує викиди, які утворюються в результаті виробництва електроенергії в штаті.
І подібна ситуація тепер характерна для багатьох регіонів світу. Лісові пожежі стають дедалі поширенішими по всій планеті, спалюючи сьогодні щонайменше вдвічі більше площ, ніж два десятиліття тому. Науковці з Університету Меріленду дослідили світові дані за період із 2001 по 2023 роки й підрахували, що площа, спалена лісовими пожежами, збільшувалася приблизно на 5,4% на рік за цей період.
Зростання пожежної активності дуже помітне останнім часом. 2020, 2021 і 2023 стали четвертим, третім і першим найгіршими роками для глобальних лісових пожеж відповідно. У 2023 році на планеті згоріло майже 12 млн. га – територія як Нікарагуа, – що перевищило попередній рекорд на 24%.
Науковці вже говорять про те, що ми вступили в епоху піроцену, тобто еру вогню. Звісно, назва неформальна, але влучно відображає те, що відбувається.