Підготовка до переговорів з ЄС, реалізація Нацплану управління відходами та зміцнення хімічної безпеки: Швеція посилює підтримку України 

04/02/2025 : 9:25

Обмін досвідом та надання технічної допомоги Україні – ці питання обговорювали у Стокгольмі під час робочих зустрічей фахівців Міндовкілля із представниками Шведського агентства з охорони навколишнього середовища, SALAR International, Шведської асоціації переробки та управління відходами, Шведського хімічного агентства (KEMI) та Шведського агентства з міжнародного співробітництва (Sida).

Під час зустрічі учасники погодили запуск нового проєкту міжнародної технічної допомоги для України – “Institutional cooperation on EU-accession in the environment and waste sector” (ENSU27). Бюджет проєкту становить близько 4 млн євро. Він реалізовуватиметься до 2027 року та включатиме наступні напрямки співпраці:

  • євроінтеграція. Шведські експерти допоможуть Україні підготуватися до участі у двосторонній зустрічі з Європейською Комісією у рамках офіційного скринінгу та переговорного процесу за розділом 27 “Довкілля та зміна клімату”. Спільно працюватимуть над аналізом європейських актів та підготовкою обґрунтувань щодо потенційно необхідних Україні перехідних періодів для їх імплементації. Вивчатимуть і досвід інших країн у цих питаннях та розроблятимуть плани впровадження європейських норм та стандартів. 
  • управління відходами. Експерти проєкту працюватимуть із органами місцевого самоврядування та органами державної влади для реалізації Національного плану управління відходами в Україні. Зокрема, проєкт передбачає активну роботу із чотирма кластерами в Україні щодо впровадження практичних змін –  в Івано-Франківській, Одеській, Харківській та Полтавській областях. Співпрацею буде охоплено 38 українських громад, які обмінюватимуться досвідом з 40 шведськими муніципалітетами та 16 операторами управління відходами. 
  • хімічна безпека – щодо впровадження європейського законодавства, зокрема положень Мінаматської та Стокгольмської конвенцій, а також створення реєстру хімічних речовин й інтеграції його із європейським реєстром. Наразі в ЄС в рамках технічного регламенту REACH зареєстровано понад 24500 хімічних речовин, понад 240 з них є особливо небезпечними. Україна вже почала рухатися до європейських стандартів та  впроваджувати реформу власної системи хімічної безпеки. 

У рамках робочого візиту представники української делегації також відвідали низку сміттєобробних об’єктів Швеції:

  • сміттєсортувальний завод Brista. Завод використовує новітню технологію для сотрування пластику та металу із залишків відходів, які в іншому випадку були б спалені. Зазначений об’єкт почали будувати у 2019 році. У нього було інвестовано 400 млн шведських крон та 134 млн шведських крон грантових коштів.  Вже у 2021 році завод розпочав свою роботу. Відтоді він щороку переробляє 140 000 тонн відходів. З них виокремлюють 11 000 тонн пластику та 2500 тонн металу. Тобто понад 75% пластику, який надходить на завод, відправляється на переробку;
  •  найбільший в Європі завод з переробки небезпечних відходів та виробництва електроенергії. Завод обробляє 4,4 млн тонн відходів на рік, а також займається очищенням стічних вод та надає послуги підприємствам із сортування хімічних речовин;
  • найбільшу шведську муніципальну компанію у сфері управління відходами, яка обслуговує 340 000 домогосподарств та 10 000 компаній, має 18 переробних заводів, 5 станцій управління відходами, одну біогазову установку, 133 станції переробки відходів тощо.