Минулого тижня відбулося засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань реалізації Конвенції Еспо.
Конвенція Еспо – це міжнародний договір, що зобов’язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє природне середовище проєктів у випадку, коли такі проєкти можуть вплинути на навколишнє природне середовище іншої держави.
Під час даного засідання Міжвідомча координаційна рада схвалила рішення врахувати результати транскордонної оцінки впливу на довкілля щодо провадження EIA/IC/CI/4, яке стосується недотримання Україною вимог Конвенції Еспо під час продовження терміну експлуатації енергоблоків № 1 та 2 Рівненської АЕС. За результатами засідання міністерство здійснює підготовку висновку з оцінки впливу на довкілля та іншої документації, необхідної для завершення транскордонної процедури.
На виконання рішення VI/2, проведено транскордонні консультації із шістьма країнами, а саме: з Австрією, Молдовою, Румунією, Польщею, Словаччиною та Угорщиною.
Про завершення процедури оцінки транскордонного впливу на довкілля та про рішення Міжвідомчої координаційної ради буде поінформовано Секретаріат Конвенції Еспо та Комітет з впровадження. Завершення консультацій дозволить порушити питання про закриття провадження EIA/IC/CI/4.
Зауважимо, що необхідність проведення транскордонних консультацій для продовження терміну експлуатації атомних енергоблоків №1-2 Рівненської АЕС у 2014 році стало прецедентом щодо застосування вимог Конвенції Еспо для такого виду діяльності, бо стосується вже діючого об’єкта і не передбачає будь-якої діяльності з будівництва реконструкції, модернізації та/ або розширення. Вже в продовження дискусії щодо застосовності вимог Конвенції спеціальною робочою групою було розроблено керівництво: https://unece.org/info/Environment-Policy/Environmental-assessment/pub/358446
Попри триваючу агресивну війну, Україна підтримує позитивний міжнародний імідж надійного партнера та союзника, забезпечуючи дотримання усіх зобов’язань за міжнародними договорами, стороною яких вона є.