Поповнення популяції зникаючого виду риб: у басейн Середнього Дністра випустили 2 тисячі мальків стерляді прісноводної

07/04/2022 : 13:52

Цей вид риб охороняється Червоною книгою України, Бернською та Боннською конвенціями, CITES, Червоним списком МСОП та Європейським червоним списком.

Мальків випустили на річці Дністер у селі Дорошівці. Таке штучне розведення стерляді важливе, адже через будівництво і роботу гідроелектростанцій на Дністрі популяції втратили можливість до міграції, обміну генетичним матеріалом і загалом підтримки гомеостазу.

Зариблення відбувається не вперше та здійснюється відповідно до низки міжнародних та національних документів:

  • положень Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі,
  • Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин,
  • Закону України про «Про Червону книгу України»,
  • Закону України «Про тваринний світ»,
  • Переліку видів тварин, що заносяться до Червоної книги України
  • пункту 4 Підтримка популяційної структури та збільшення чисельності осетрових риб Плану дій щодо збереження осетрових риб (родина Acipenseridae) в Україні на 2021–2030 роки, затвердженого наказом Міністерства захисту довкілля та природніх ресурсів України від 28 грудня 2020 року № 391.

Мальки, яких запустили у Дністер, були вирощені на базі фермерського господарства “Ішхан”. Співробітники Інституту біології, хімії та біоресурсів Чернівецького національного університету з природних умов вилучили плідники стерляді прісноводної – згідно з програмою науково-дослідних робіт «Науково-біологічне обґрунтування здійснення штучного розведення стерляді (Acipenser ruthenus Linnaeus, 1758) дністровської популяції», за погодженням з Національною комісією з питань Червоної книги України.

У процесі зариблення взяли участь представники національного природного парку «Дністровський каньйон», Державного агентства меліорації та рибного господарства у Чернівецькій області, Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ, ГО “Громада рибалок Буковини”, органів місцевого самоврядування та ЗМІ.

Довідково

Стерлядь прісноводна (Acipenser ruthenus Linnaeus, 1758) належить до риб родини Осетрових. Раніше стерлядь була поширена у притоках та великих річках України і була об’єктом промислового рибальства. Інтенсивний вилов цього виду риб призвів до зменшення географії його ареалу та різкого скорочення популяцій.

В Україні популяції стерляді у невеликій кількості залишились в пониззі Дунаю, в басейні Середнього та Верхнього Дністра та дуже рідко зустрічаються в басейні Дніпра.