Поправка про ГМО до Орхуської конвенції нарешті набуває чинності: вирішальний голос був за Україною

08/07/2025 : 14:29

Під час 29-го засідання Робочої групи Сторін Орхуської конвенції в Женеві було офіційно оголошено: поправка щодо генетично модифікованих організмів (ГМО), ухвалена ще у 2005 році, нарешті набирає чинності. Вирішальну роль у цьому процесі відіграла Україна – ратифікація документа нашою країною стала останнім необхідним голосом для забезпечення кворуму, на який міжнародна спільнота чекала майже двадцять років.

Цей документ розширює сферу дії Орхуської конвенції на питання, пов’язані з ГМО: йдеться про гарантії прозорості, вільного доступу до екологічної інформації та участі громадськості в ухваленні рішень щодо використання генетично модифікованих організмів. Поправку було вперше представлено під час Другої Наради Сторін у 2005 році в Алмати (Казахстан), однак із того часу бракувало достатньої кількості ратифікацій для набуття чинності.

Завдяки Україні цей процес нарешті завершено – тепер документ стане обов’язковим до виконання для країн-учасниць, які його ратифікували. Учасники засідання підкреслили це історичне досягнення, що відображає сталість зобов’язань України у сфері міжнародного екологічного управління. Попри повномасштабну агресію, Україна демонструє відданість принципам екологічної демократії та європейським цінностям.

Під час засідання українська сторона також поінформувала учасників про виконання положень Орхуської конвенції в умовах повномасштабної війни — зокрема, про збереження механізмів доступу до екологічної інформації, забезпечення участі громадськості в ухваленні рішень та підтримку принципів екологічної демократії навіть в умовах надзвичайної ситуації.

Засідання в Женеві стало завершальним перед Нарадою Сторін Орхуської конвенції, яка відбудеться восени цього року. Учасники обговорили пріоритети на найближчі роки, зокрема – майбутню програму роботи на 2026–2029 роки, а також підготовку проєкту Декларації про просування суспільних прав для подолання потрійної планетарної кризи в умовах геополітичної напруженості.

Орхуська конвенція – міжнародна угода, ухвалена 1998 року в місті Орхус (Данія) під егідою Європейської економічної комісії ООН. Документ забезпечує три ключові екологічні права громадян:

  • доступ до інформації про стан довкілля;
  • участь у процесі ухвалення рішень, що впливають на довкілля;
  • доступ до правосуддя з екологічних питань.

Її учасниками є понад 40 держав. Україна приєдналася до Конвенції у 1999 році. Орхуська конвенція є одним із ключових міжнародних механізмів захисту екологічних прав громадян і важливим інструментом екологічної політики ЄС.