Попри війну Україна запустила низку євроінтеграційних процесів у сфері управлінні водними ресурсами

19/06/2024 : 18:44

Прогрес впровадження реформ у водному секторі високо оцінений Європейською Комісією. На цьому наголосив заступник Міністра з питань європейської інтеграції Євгеній Федоренко під час засідання Міжвідомчого керівного комітету Національного політичного діалогу з питань інтегрованого управління водними ресурсами в Україні.

“Ми розпочати імплементацію Водної рамкової директиви – схвалили Водну стратегію України до 2050 року та операційний план її реалізації. Наразі проходять громадське обговорення 9 Планів управління річковими басейнами. Цими документами на найближчі шість років визначено понад 1,5 тисячі заходів для досягнення «доброго» стану вод. Їх реалізація оцінюється у понад 8 мільярдів євро”, – зазначив Євгеній Федоренко.

За його словами, враховуючи масштаби руйнувань внаслідок агресії рф ця сума зростатиме. Адже збитки водним ресурсам внаслідок війни вже становлять 1,9 млрд євро. З них  567 млн євро – від підриву греблі Каховської ГЕС.

Попри всі виклики Україна продовжує євроінтеграційний рух. Заступник Міністра розповів про етапи, які вже пройдено та наступні кроки:

  • проведено національний селф-скринінг українського довкіллєвого законодавства. Щодо водного сектора у переговорному розділі 27 «Довкілля та зміни клімату» проаналізовано  57 актів права ЄС. З них 12  Директив та 7 Регламентів;
  • у травні відбулася роз’яснювальна зустріч Єврокомісії та України. Серед розглянутих 135 актів права ЄС – 9 стосувалися водної політики. Українська сторона надала понад 30 тематичних питань європейським колегам. На частину з них вже отримано відповідь. По решті очікуємо на письмові роз’яснення. Наша мета – якомога більше детальної інформації для успішної імплементації кожного акта права ЄС;
  • наступний крок –  двосторонні зустрічі з представниками ЄС, під час яких буде представлено на якому етапі знаходимося зараз та плани на майбутнє. Наразі Міндовкілля активно готується до цієї фази. З досвіду інших країн-кандидатів до ЄС – сфера управління водними ресурсами є надскладною та дороговартісною. Саме по цих пунктах країни-кандидати мали найбільше відступів та перехідних періодів. Адже інтеграція водної політики – це не лише про імплементацію законодавства, але і про розбудову відповідної інфраструктури.

“Впевнений, що і надалі рухатимемось швидкими темпами, щоб гідно представити нашу позицію перед європейськими колегами та показати нашу спроможність бути повноцінним членом Європейського Союзу”,наголосив Євгеній Федоренко.