Росія забула урок минулого про Чорнобиль і продовжує створювати нові ядерні загрози для України та світу

27/04/2022 : 15:26

36 років тому радіація перетворила мальовничий край півночі України у зону відчуження. Сталася жахлива трагедія, яка залишила глибокий слід не лише в пам’яті, а й в долях людей.

Держава-агресор не засвоїла урок минулого та у 21 сторіччі влаштовує «ядерний терор» на об’єктах атомної енергетики України. Понад місяць Зона відчуження була в окупації. Це могло призвести до ядерної катастрофи. 

26 квітня заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук у складі української делегації відвідала звільнену від рашистів Зону відчуження та зустрілася з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі. Разом із паном Гроссі до Зони відчуження завітали представники МАГАТЕ з Італії, Франції, Австрії, Швеції та низки інших країн.

Обговорили наслідки  від окупації російськими військами для Зони відчуження, загрози ядерного шантажу від росії та шляхи можливого впливу, щоб захистити Україну та Європу від ядерної загрози. 

«Цього року Чорнобильська АЕС вдруге стала місцем подвигу. російське вторгнення в Україну принесло небезпечні ризики для функціонування Чорнобильської АЕС та об’єктів зони відчуження. Попри загрозу своєму життю, під неймовірним психологічним тиском та без відпочинку працівники Чорнобильської АЕС протягом 600 годин  робили усе можливе і неможливе, щоб підтримувати усі системи і не допустити жодної аварії. Зараз ми маємо честь та можливість безпечно перебувати тут завдяки героїзму наших людей», – акцентувала Ірина Ставчук.

За результатами зустрічі пан Гроссі пообіцяв:

  • на рівні МАГАТЕ створити робочу групу для оцінки наслідків і збитків окупації для усіх об’єктів Зони відчуження;
  • надавати подальшу підтримку об’єктам Зони відчуження та залучати додаткових донорів; 
  • започаткувати постійну місію для роботи в Україні з питань ядерної безпеки.

Україна звернулась до МАГАТЕ з пропозиціями: 

  • засудити військову агресію росії в Україні;
  • сприяти звільненню Запорізької АЕС від російських військ;
  • сприяти посиленню санкцій проти росії в сфері ядерної енергії та ядерного палива;
  • забезпечити присутність міжнародних експертів та спостерігачів на стратегічних об’єктах атомної енергетики в Україні для забезпечення ядерної безпеки;
  • напрацювати рішення для міжнародної правової архітектури в сфері ядерної безпеки та санкцій, адже поточна система не захищає світ від ядерного тероризму росії.