Росіяни використовують всі можливі важелі терору на території України, зокрема зневоднення держави

24/03/2023 : 9:55

На цьому наголосив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час свого виступу на  Конференції ООН “Вода для сталого розвитку”-2023, що проходить в Нью-Йорку. Саме мирне небо над Україною стало лейтмотивом цьогорічного заходу.

“Свого часу Україна з ентузіазмом доєдналася до міжнародного десятиліття дії “Вода для сталого розвитку”. Упродовж 5 років ми послідовно досягали цілей Декларації. Однак, що маємо на екваторі десятиліття? Сьогодні ми змушені говорити про те, що країна-агресор росія намагається знищити прагнення не лише України, але і всього світу на шляху до сталого розвитку. Ми часто чуємо у світових медіа формулювання “війна в Україні”, “через те, що відбувається в Україні” і т.д. Але важливо, щоб увесь світ називав речі своїми іменами: “через те, що робить росія в Україні”, – зазначив Міністр. 

Який внесок своєю війною зробила російська федерація?

  • 5 млн українців не мають доступу до питної води через росію;
  • 70% населення нашої держави можуть залишитися без води через росію;
  • внаслідок спуску води з Каховського водосховища є загроза виходу з ладу систем охолодження Запорізької АЕС – найбільшої у Європі. Це означатиме можливий сценарій Фукусіми посеред європейського континенту через росію;
  • Україна втрачає водну інфраструктуру внаслідок постійних ракетних обстрілів;
  • 88% зрошуваних територій нашої держави під окупацією. 35% зрошуваних територій постраждали від бойових дій. Але саме ці території є важливими для продовольчої безпеки світу;
  • матеріальна шкода водним ресурсам України від російської агресії сьогодні становить понад 2,5 мільярдів доларів США;
  • військові дії є причиною забруднення поверхневих і підземних вод. Ми щодня фіксуємо перевищення концентрацій ртуті, міді, цинку, марганцю у річках Дністер, Дніпро та Сіверський Донець;
  • за допомогою супутникових знімків ми фіксуємо значні нафтові забруднення морської акваторії. Подекуди нафтові плями простягаються на сотні кілометрів.
  • сьогодні понад 3 тис км нашого державного кордону під обстрілами військ рф. І через дії росії ми сьогодні не можемо забезпечити стале управління транскордонними водними ресурсами. 

“Ми часто кажемо “не пробачимо”. Проте ворог продовжує цю війну й не визнає очевидного. Вибачень мало. Нам потрібні репарації для повного повоєнного відновлення. росія має заплатити за кожен зруйнований квадрат землі й кожну забруднену краплю води”,  – наголосив Руслан Стрілець.