Розпочинаємо обговорення законопроєкту “Про електричне та електронне обладнання та відходи електричного і електронного обладнання”

26/12/2023 : 16:41

Документ імплементує положення  європейської Директиви 2012/19/ЄС та є одним з трьох перших законів, якими буде впроваджено систему розширеної відповідальності виробника в Україні.

Згідно із законопроєктом, система РВВ розповсюджуватиметься на теплообмінне обладнання, екрани, монітори, лампи, обладнання для телекомунікації та інформаційних технологій. Серед винятків – обладнання, яке використовується для воєнних цілей та захисту національних інтересів, наприклад, безпілотники.  

Під систему розширеної відповідальності підпадатимуть усі суб’єкти господарювання, які вводять в обіг електричну та електронну продукцію. Це можуть бути як компанії, які виробляють і продають продукцію, так і ті, хто її лише продає (в тому числі імпортовану). 

Усі вони мають або об’єднатися в організації колективної розширеної відповідальності виробника,  або створити організацію індивідуальної розширеної відповідальності виробника. А ще дотримуватися цільових показників збирання та рециклінгу відходів своєї продукції, звітувати про обсяги збору і переробки, а також проводити інформування населення.

Законопроєкт встановлює відсотки цільових показників із рециклінгу в залежності від категорії відходів.  

Система РВВ згідно із законопроєктом має охоплювати всю країну. Закон встановлює, що у населених пунктах на 25 тисяч мешканців та більше має бути встановлено одне місце приймання відходів електричного та електронного обладнання. У менших населених пунктах такі відходи збиратимуть спеціально обладнані транспортні засоби. 

Значна частина відходів електричного та електронного обладнання зараз опиняється у  довкіллі після вилучення з них цінних компонентів. Ці відходи містять ртуть, свинець та інші небезпечні речовини, забруднюють воду, ґрунт і повітря, впливають на здоров’я людей. Саме тому організація збору та рециклінгу таких відходів є важливим завданням реформи. Система РВВ допоможе суттєво зменшити потрапляння таких відходів на полігони та звалища, дасть поштовх для збільшення обсягів їх переробки, дозволить встановити контроль і посилити відповідальність усіх суб’єктів господарювання. Та головне, така система забезпечить прозоре та безперервне фінансування збирання та рециклінгу відходів електричного та електронного обладнання. 

Більше інформації у презентації: https://bit.ly/3GVJFar

Ознайомитися із законопроєктом можна за посиланням: https://bit.ly/3vfCHL3