18 травня Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець зустрівся із Міністеркою клімату та навколишнього середовища Республіки Польща Анною Москвою. На запрошення Міністра, польська делегація прибула в Україну для обговорення питань подальшої співпраці та надання допомоги нашій країні у воєнний та післявоєнний період. Також делегація відвідала Козаровичі, Бородянку, Бучу та Мощун, щоб на власні очі побачити екологічну шкоду, яку завдав окупант, намагаючись захопити українські землі.
«За останні 20 років це перший військовий конфлікт у світі із такими масштабами шкоди довкіллю. Російські ракети бомблять наші нафтобази, ТЕЦ, заводи хімікатів. У повітря викидаються тонни отруйних речовин. Забруднюються водойми та ґрунти. Горять ліси, знищуються цінні природно-заповідні території. Деякі екосистеми ми вже втратили назавжди», – розповів Руслан Стрілець польським колегам.
18 травня виповнилося 30 років з дати підписання Договору між Україною і Республікою Польщею про добросусідство, дружні відносини і співробітництво. Міністр відзначив, що 24 лютого 2022 року Україна відкрила нову сторінку своєї історії. І двосторонні відносини України та Польщі займаюсь в ній особливе місце. Підтримка Польщі виявилася безпрецедентною:
- Адресна технічна та гуманітарна допомога Польщі українським національним природним паркам та заповідникам, лісовим господарствам та Збройним Силам колосальна. Лише два тижні тому лісівники Польщі передали українським колегам 12 позашляховиків для військових. Найближчим часом очікуємо на нову партію допомоги.
- Польща допомагає у вивченні досвіду інших країн щодо трансформації національної екологічної політики. Це важливо для відбудови України після війни, а також для приєднання нашої країни до Євросоюзу.
- Україна отримає від польських фахівців експертну підтримку у питаннях методології документування екологічних злочинів, які чинить окупант на українській землі. Всі зібрані матеріали дозволять Україні звучати впевнено на міжнародній арені та вимагати справедливості у Міжнародному суді ООН.
Під час зустрічі Руслан Стрілець та Анна Москва домовилися також найближчим часом синхронізувати підпорядковані центральні органи виконавчої влади з обох сторін для обміну досвідом у сфері захисту довкілля.
Міністерства України та Польщі співпрацюватимуть і у питаннях моніторингу стану довкілля. Серед досягнутих домовленостей – передача Україні нового обладнання, що дозволить державі та кожному українцю отримувати якісні дані про стан навколишнього середовища у режимі реального часу.