​​Руслан Стрілець: Коли червоне світло вогню змінюється на зелений колір відновлення: два роки довкіллєвих реформ в Україні або рух до ЄС в умовах війни.

15/04/2024 : 14:49

У будь-якій справі важливо періодично проводити повний check-up досягнень та встановлювати нові завдання на наступні етапи. Цими днями вже два роки, як Міністр Руслан Стрілець з командою працює над формуванням політики у сфері захисту довкілля та реалізацією відповідних реформ в Україні. Багато вдалося за цей час. Багато попереду. З основного:

  • Війна та захист довкілля. У перші дні повномасштабного вторгнення росії в Україну люди рятували себе та країну. Ми ж розуміли, що понівечене війною довкілля України вже зовсім скоро стане кейсом, до якого також буде прикута увага всього світу. Тож оперативно розробляли методики обрахунку збитків природі від війни та створювали цифрові інструменти. Наразі вже зафіксовано майже 4,5 тисячі злочинів росії проти української природи. Розмір збитків сягає майже 2,4 трлн грн.
  • Не менш важливий трек попри війну – євроінтеграційний. За оцінками Єврокомісії, наш прогрес лише за 2022-2023 роки становить 4 бали з 5-ти можливих. За цей період в Україні схвалено 13 євроінтеграційних законів у сфері захисту довкілля.
  • Кліматичний трек України. В умовах війни Україна вже 2 роки – активний учасник Кліматичного саміту ООН. Ми відкрили Кліматичний офіс і проголосили 2024 – роком кліматичного діалогу в Україні. Попереду – запуск системи торгівлі квотами на викиди, підготовка України до входження в кордони механізму СВАМ.
  • Ми завершили реформу надрокористування в Україні. Осучаснили правила роботи сектору. Наблизили їх до стандартів ЄС.
  • Управління відходами – “маховик” реформи запущено. Наш євроінтеграційний флагман, просування якого блокувалося 10 років. На часі – прийняття законодавства про розширену відповідальність виробника, яке створить можливості для сортування відходів і зробить це нашою новою суспільною нормою. Працюємо над залученням інвестицій для будівництва 200+ нових заводів з переробки відходів.
  • Реформа лісового господарства – на фінішній прямій. Її ми проводимо з урахуванням найкращого європейського досвіду. Серце реформи – цифровізація.
  • Новий підхід до менеджменту у сфері розвитку територій та об’єктів природно-заповідного фонду також дає свої результати. Навіть в умовах війни 2023 рік став рекордно прибутковим для природно-заповідного фонду. Надання якісних послуг та самостійне виробництво – це ті пріоритети, які сприяли росту власних надходжень Нацпарків.
  • Реформа державного екологічного контролю – реанімована. Це та реформа, про яку тривалий час дискутували до повномасштабного вторгнення росії. Часу зволікати немає. Війна стала лакмусовим папірцем для екоконтролю. Інспектори Державна екологічна інспекція України роблять те, що не робив ніхто в світі.

Детальніше про те чим жила сфера захисту довкілля ці два роки читайте у колонці Руслана Стрільця на УКРІНФОРМ.