Про це Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України заявив у прямому ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Руслан Стрілець зазначив, що аварія на ЧАЕС у 1986 р. є найбільшою техногенною катастрофою ХХ століття. Він наголосив на глобальній важливості продовження вивчення впливу аварії на ЧАЕС на стан довкілля.
Міністр подякував співробітникам Зони відчуження за проявлений героїзм під час 35-денної окупації російськими військами у 2022 році. рашисти знищили та розграбували приміщення та техніку у Зоні відчуження, зокрема, обладнання наукової лабораторії вартістю понад 6 млн. євро. За підтримки міжнародних партнерів лабораторія вже частково відновлена.
Під час окупації через пересування російської важкої техніки у Зоні відчуження були зафіксовані незначні перевищення допустимого радіаційного фону. Після деокупації Україні вдалося оперативно відновити роботу системи радіаційного моніторингу. Наразі ситуація є повністю контрольованою і радіаційний фон знаходиться в межах норми.
“На кожному міжнародному заході ми говоримо про ядерний тероризм рашистів: наслідки окупації Зони відчуження та ризики, пов’язані з захопленням найбільшої у Європі Запорізької АЕС”, – повідомив Руслан Стрілець.
Він нагадав про те, що підрив росіянами дамби Каховського водосховища теж є актом ядерного шантажу, адже неконтрольований скид води може порушити роботу систем охолодження ЗАЕС. За словами Руслана Стрільця, наразі завдяки весняному водопіллю вдалося уникнути катастрофічного сценарію і рівень наповнення Каховського водосховища становить майже 100%.
Під час розмови з журналістами Міністр Руслан Стрілець також нагадав про те, що внаслідок російської агресії Україна стала найбільш замінованою країною світу, а загальна сума збитків довкіллю вже оцінюється у 2 трильйони гривень. Міндовкілля спільно з Офісом Генпрокурора та міжнародними експертам працює над документуванням екологічних злочинів росіян, щоб притягнути їх до відповідальності і добитися компенсації.