Про це зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Україна Руслан Стрілець на міжнародній конференції щодо сировинної безпеки Європи «Conference on Raw Materials Security of Europe», яка проходить у Празі.
Руслан Стрілець нагадав європейським колегам, що Україна захищає свої кордони та бореться з наслідками бойових дій ще з 2014 року. Війна почалася задовго до того, як привернула увагу всього світу. Ще у 2017 році екологічні збитки від бойових дій на Донбасі сягали 33 вагони золота вищої проби. Це більше, ніж золотий запас усієї російської федерації.
“Ми вже багато років втрачаємо не лише якість довкілля, але й потенційну вигоду. Є дані про те, що втрачена протягом війни вигода від розробки надр може сягати 12,4 трилн доларів. Ми не маємо доступу до близько ⅕ усіх наших родовищ”, – наголосив Руслан Стрілець.
За його словами, Україна, яка займає лише 0,4% суші, має 5% світових запасів сировини. В Україні є поклади 21 з 30 корисних копалин, які є в переліку критичних для ЄС. Серед них – літій, кобальт скандій, графіт, тантал, ніобій тощо. Це надзвичайно важливо в контексті сировинної безпеки Європи у сучасному світі. Ці ресурси не на Уралі й не в Сибіру – вони в самому серці Європи. Європі не потрібно ламати голову, як і куди їх довезти. Не потрібно придумувати складні ланцюжки поставок.
“Ми в Міндовкілля наполягаємо на тому, щоб українська сировина використовувалась для високотехнологічного виробництва тут, в Україні. Наша держава розвиває правове поле для технологій навіть під час війни. Ми реформуємо Державну геологічну службу, яка має стати єдиним сервісним центром для бізнесу. Уже до кінця року плануємо позитивні зміни в надровому законодавстві. Ми цифровізуємо всі можливі послуги”, – відзначив Руслан Стрілець.
Україна обрала європейський шлях розвитку і впевнено крокує по ньому навіть під час російської агресії. росія намагається сповільнити цей розвиток. Агресор дістає ядерний, енергетичний та сировинний батіг і тероризує нас нестачею ресурсів. Але на відміну від росії, ми живемо не у XIX столітті. Ми не можемо мислити категоріями “достатньо” та “недостатньо”. Природокористування має йти в ногу з розвитком технологій.
“Дуже популярна у світі теза, що ризиковано інвестувати в країну, яка воює. Так вважають ті ж люди, які півроку тому робили ставки на те, що Україна протримається максимум 3 дні російського вторгнення. Вчора був 200-й день повномасштабного вторгнення. Збройні Сили України – одна з найкращих армій світу, а Україна продовжує розвиватися”, – зазначив Міністр.