Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт “Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля”. “За” віддали свій голос 301 народний депутат.
Законопроєкт дозволить імплементувати європейську Директиву 2010/75/ЄС та, нарешті, розпочати довгоочікувану реформу зменшення та контролю промислового забруднення в Україні. Фактично буде запущено процеси екомодернізації та повоєнного відновлення промисловості з використанням найкращих доступних технологій та методів управління, які діють у Європі.
За словами Міністра Руслана Стрільця, запуск реформи дозволить значно скоротити:
- відстань між Україною та ЄС на євроінтеграційному шляху;
- промислові викиди при зростанні економічних показників;
- ризики для підприємств втратити конкурентоздатність на європейських ринках. Адже механізм вуглецевого коригування на кордоні (CBAM) також стосуватиметься українського промислового сектору;
- ризики не знайти фінансових ресурсів на відновлення. Бо однією з ключових умов, за якої міжнародні партнери готові інвестувати наші проєкти, є досягнення європейських екологічних стандартів, найкращих доступних технологій та методів управління.
“Це шлях, який ми планували пройти ще до війни. Але на відміну від довоєнного періоду, зараз немає часу для зволікань. Нам потрібно швидко відновлювати промисловість і логічно це робити за сучасними стандартами із застосуванням сучасних технологій. Тож прийняття законопроєкту № 6004-д вже не виглядає для “опозиціонерів” як “примха екоактивістів”. Це необхідність, продиктована часом. Якщо ми хочемо бути у Євросоюзі та розвивати свою економіку як у Європі, то маємо зробити для цього серйозні кроки”, – наголосив Руслан Стрілець.
Серед ключових положень законопроєкту:
- встановлення єдиних з ЄС правил регулювання промислового забруднення;
- спрощення дозвільної процедури та запровадження комплексного підходу: замість трьох застарілих дозволів (на управління відходами, спеціальне водокористування, викиди в атмосферне повітря) підприємства отримуватимуть один сучасний інтегрований довкільний дозвіл. Такий дозвіл видаватиметься на кожну промислову установку окремо;
- запровадження електронної дозвільної системи: для видачі інтегрованих довкільних дозволів, доступу громадськості до екологічних даних та забезпечення держави комплексною інформацією про промислові викиди.
Для переходу на нові технології промисловість матиме майже 12 років: 4 роки на введення в дію висновків Найкращих доступних технологій та методів управління та ще 7 років можливості відступу для досягнення стандартів ЄС.
Загалом з прийняттям законопроєкту Україна зможе використати свій шанс навіть під час війни системно підійти до подальшої відбудови промисловості та з найбільш виваженим результатом запустити реформу задля зеленого майбутнього країни.