Що потрібно зробити промисловості для зменшення викидів парникових газів

17/02/2022 : 13:43

Цього тижня у рубриці #КліматичнаПолітикаУкраїни поговоримо про промисловість і її трансформації, які допоможуть Україні стати кліматично нейтральною.

За даними Національного кадастру антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів, в Україні у  2019 році викиди парникових газів від промисловості становили 69 млн тонн. Це на 65 % менше ніж у 1990 році.

Оновлені кліматичні цілі України передбачають можливе збільшення викидів парникових газів промисловістю до 2030 року на 16 % порівняно з 2019 роком. Це зумовлено економічним зростанням країни. Але навіть у такому випадку кількість викидів парникових газів промисловістю до 2030 року буде на 61 % менше, ніж у 1990 році. З одного боку, збільшення економічної діяльності збільшує споживання енергоресурсів, з іншого – більші доходи у цій галузі дозволяють залучати кліматичні інвестиції. 

Що потрібно зробити промисловості для зменшення викидів парникових газів?

  • збільшити використання відновлюваної енергетики. Експерти прогнозують, що до 2050 року електроенергія буде займати більше половини енергії, що використовується в промисловості, тоді як у 2019 році її частка складала приблизно 25 %;
  • оновити основний фонд усіх промислових підприємств – машини, будівлі тощо;
  • адаптувати виробничі процеси з урахуванням декарбонізації підприємств; 
  • змінити виробничі лінії.

Що це дасть Україні та українцям:

  • збільшення конкурентоспроможності на міжнародному рівні поліпшить економіку України в цілому;
  • структурні зміни та оновлення галузі сприятимуть залученню прямих іноземних інвестицій;
  • перехід на менш вуглецеємні виробничі процеси допоможе уникнути впливу механізму коригування вуглецю на кордоні з Європейським Союзом і, можливо, іншими країнами;
  • позитивні наслідки для здоров’я населення, яке мешкає на територіях, розташованих поблизу підприємств із значними викидами парникових газів та забруднюючих речовин.