Шкоду від російських суден морському середовищу України розраховуватимуть за спеціальною методикою

28/10/2022 : 15:21

Міндовкілля розробило та затвердило Методику визначення збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу в межах територіального моря, виключної морської (економічної) зони та внутрішніх морських вод України в Азовському та Чорному морях. Відповідний наказ відомства від 19 серпня 2022 року № 309 вже зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1253/38589.

За допомогою методики розраховуватимуть кількість скинутих у морські води забруднюючих речовин з російських військових суден, кораблів, інших плавучих засобів. А також визначатимуть загальний розмір шкоди у грошовому еквіваленті – в доларах США. 

“Ці розрахунки надалі будуть використані у судах для стягнення збитків з рф відповідно до принципів і норм міжнародного права. Сьогодні ми розробляємо методики розрахунку шкоди довкіллю від військових дій. Фактично Україна робить те, що до нас не робив ніхто у світі. По-перше, це потрібно, щоб російський окупант заплатив за всі скоєні злочини  на нашій землі. По-друге, щоб кожна країна, яка колись надумає з будь-яких причин розв’язати війну, розуміла, що це обійдеться їй дорого”, – прокоментував Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. 

Наразі Азовське та Чорне моря значно потерпають від агресії рф в Україні. Серед наслідків військових дій не лише шумове забруднення, яке значно травмує морську фауну, зокрема дельфінів. Та не тільки органічне забруднення внаслідок руйнування систем очистки стічних вод у прибережних містах і селах.

Варто враховувати також шкоду, яка заподіюється внаслідок: 

  • нафтового забруднення, що веде до руйнування нейстону – водоростей і дрібних безхребетних, які живуть біля поверхневої плівки води (в морській піні);
  • хімічного забруднення внаслідок потрапляння до води ракетного палива, яке містить металоорганічні з’єднання, а також гептил, який є дуже токсичним і канцерогенним тощо. 

Вся ця шкода обраховуватиметься фахівцями Держекоінспекції за новою методикою.