Скільки можуть коштувати заходи з адаптації до зміни клімату для Миколаївщини

17/02/2024 : 17:57

Про це говорили на вебінарі «Оцінка вразливості й ризиків та заходи з адаптації до зміни клімату для Миколаївської області». Експерти проєкту APENA 3 спільно з Міндовкіллям презентували проєкт Стратегії адаптації до зміни клімату для Миколаївської області. У заході взяли участь понад 200 учасників із усієї України.

Заступниця Міністра Вікторія Киреєва наголосила на важливості відбудови  найбільш постраждалих від війни областей, таких як Миколаївщина з урахуванням адаптаційних заходів та зміни клімату: “Вже розроблений рамковий закон про клімат і у ньому також приділено багато уваги адаптації до зміни клімату. Регіональні кліматичні стратегії є першими кроками до глобальної мети. Сподіваюсь, що такі стратегії невдовзі будуть розроблені для кожної області”.

Дані дослідження свідчать:

  • Температури, які ми фіксуємо зараз, востаннє спостерігалися 125 тисяч років тому. А минулий рік, ймовірно, був найтеплішим за останні 10 тисяч років. 
  • Україна потрапила до регіонів нашої планети, де зміна клімату відчувається найгостріше. 
  • Миколаївщина є одним із регіонів, які найбільше потерпають від кліматичних змін – посух, росту максимальної температури. 

У межах заходу презентований 3 розділ стратегії, який містить сценарії до кінця 21 сторіччя – від оптимістичних до зовсім сумних.

Для формування цих результатів розглядалося 32 чинники – середні температури, хвилі холоду, морози, сніг, зливи, дощ, екстремальна спека тощо. Всі показники розглядались для трьох періодів – до 2021-2040, 2041-2060 і 2060-2100 року.  

Кліматологиня Світлана Краковська на заході пояснила значення понять “ризик”, “загроза”, “чутливість”, “вразливість”. А також продемонструвала, як саме оцінювалися ризики та визначалася чутливість. 

За її словами, одним з найбільш чутливих секторів Миколаївщини є рослинництво. І найбільш вразлива ця галузь буде до підвищення середньої температури і збільшення посушливості. 

Експертка презентувала і зовсім нові унікальні напрацювання, які стосуються оновлення методології оцінки ризиків для окремих секторів. Вперше презентовані спеціальні формули, за якими можна з великою точністю вираховувати максимальне значення загроз та ризиків. Ці формули є ноу-хау, навіть для ЄС. Їх винайшли експерти проєкту APENA3.

За прогнозами, найперспективнішим сектором для Миколаївщини нарівні з рослинництвом є рекреація, подорожі і туризм. І це чудові новини. Дуже хочеться бачити повоєнну Миколаївщину популярним туристичним регіоном. 

Також був презентований 5 розділ Стратегії, який містить опис горизонтальних та секторальних заходів стійкості та витрат на адаптацію. План заходів та витрат сформований на 7 років. Для Миколаївщини визначені 172 заходи і розраховані понад 150 мільйонів євро витрат на впровадження заходів адаптації. Ці витрати можуть переглядатися і коригуватися на наступних етапах. 

Серед заходів, на яких потрібно зосередитися – підтримка регіонів і ОТГ, залучення їх до участі в ініціативах, спрямованих на підготовку та адаптацію до зміни клімату. Інтеграція секторальних заходів в єдину систему, розвиток систем раннього оповіщення про погодні явища, створення систем моніторингу, створення спеціальних відділів та структур, допомога науковим установам. 

Тепер проєкт Стратегії буде переданий регіональній робочій групі для опрацювання, а потім розпочнеться його громадське обговорення. А експерти напрацюють плани впровадження заходів адаптації.