
Продовжуємо знайомити вас із головними термінами євроінтеграційного процесу.
Сьогодні говоримо про переговорні кластери.
Існує 6 переговорних кластерів, в які згруповані 33 переговорні розділи. Ще два розділи винесені окремо за межі кластерів. Питання охорони довкілля можуть зустрічатися одразу в кількох розділах і кластерах, але головний довкіллєвий кластер — №4 “Зелений порядок денний та стале з’єднання”.
В рамках цього кластера є 4 розділи:
- Розділ 14 “Транспорт”
- Розділ 15 “Енергетика”
- Розділ 21 “Транс’європейські мережі”
- Розділ 27 “Довкілля та зміни клімату”
За результатами скринінгу Єврокомісія готує звіт щодо відповідності законодавства України праву ЄС по кожному переговорному кластеру. Як правило, по кожному з них Єврокомісія визначає критерії відкриття (opening benchmarks) та проміжні критерії (interim benchmarks).
Переговори по кластеру вважаються закритими, коли закриті всі розділи відповідного кластера (розділи закриваються за критеріями закриття — closing benchmarks).
Кластер 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals) є визначальним впродовж всього процесу переговорів про вступ: його відкривають першим і закривають останнім. Тобто навіть якщо досягнуто всіх критеріїв за всіма іншими переговорними кластерами, вони не будуть остаточно закритими до моменту закриття кластера 1.
Передумовами для відкриття наступних переговорних кластерів є:
- досягнення проміжних критеріїв по кластеру 1 “Основи процесу вступу до ЄС”,
- досягнення критеріїв відкриття по наступним кластерам,
- позитивна оцінка Єврокомісії і подальше затвердження рішення державами-членами ЄС.
Зауважимо, що переговори про вступ можуть вестися в рамках одразу кількох кластерів одночасно.
Нагадаємо, проєкт Міндовкілля «Словник євроінтеграції: довкілля» – це серія постів, в яких ми пояснюємо головні терміни, пов‘язані з довкіллєвою частиною європейської інтеграції України