Вітаємо колег з нацпарків «Джарилгацький», «Кременецькі гори», «Черемоський», «Дермансько-Острозький», «Дворічанський», «Пирятинський», «Слобожанський», «Чарівна Гавань» та природних заповідників «Михайлівська цілина», «Древлянський» та Хорольський ботанічний сад з днем народження.
Трохи цікавої інформації про нацпарки-іменинники:
1. НПП «Джарилгацький» є найбільшим островом України та Чорного моря й має водно-болотні угіддя міжнародного значення, адже острів Джарилгач і прилеглі морські акваторії включені до Смарагдової мережі. Нацпарк має багато рідкісних видів рослин.
Акваторії Джарилгацької та Каркінітської заток парку важливі для життя китоподібних з Червоної книги України, Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) та інших списків міжнародних конвенцій. З перших днів повномасштабного вторгнення росії, парк окупований та його тваринний і рослинний світи знаходяться під ризиком масового знищення!
2. НПП «Кременецькі гори» поєднує в собі низькогірні ландшафти, рідкісні види та історико-культурну спадщину. Майже уся територія Парку покрита лісом з цінних дубових, букових дерев та ендемічних видів берези Клокової та сонцецвіту сивого. А також він має понад 500 видів тварин та рослин, які знаходяться в міжнародних та українських охоронних списках.
3. НПП «Черемоський» створений для збереження цінних територій та історико-культурних комплексів та об’єктів, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення. А також для збереження тваринного i рослинного світу з Червоної книги України та міжнародних Червоних списків.
4. Природний заповідник «Древлянський» – частина великого і прадавнього Древлянського краю, місце кришталево чистих річок, смарагдових лісів і зелених луків.
Заповідник створено для збереження унікальних лісових і водно-болотних природних комплексів Українського Полісся, охорони реліктових та ендемічних рослин і тварин та відтворення і збагачення природних лісів регіону. Більшість територій заповідника належать до зони безумовного відселення внаслідок Чорнобильської аварії. Та попри це природа “Древлянського” відновлюється від радіаційного забруднення навіть під час війни.
5. НПП «Дермансько-Острозький» створений для збереження унікальних біотопів поліських ландшафтів та лісостепових зон. У нацпарку зустрічається багато видів рослин і тварин, зокрема, 50 видів флори та 64 види фауни, занесених до Червоної книги України.
6. НПП «Дворічанський» створений для вивчення, збереження та відтворення унікальних природних крейдяних комплексів правого берега річки Оскіл. Має багате різноманіття видів дикої фауни й флори, з яких 270 включено до Червоної книги України, Бернської конвенції, Боннської конвенції про збереження міграційних видів диких тварин, CITES, Європейського Червоного списку та інших. Нацпарк був окупований з лютого до вересня 2022 року, а його територія й досі частково замінована, з чим борються співробітники.
7. НПП «Пирятинський» цінний заплавою тихоплинного Удаю з багатим різноманіттям рослинного і тваринного світу. В її очеретяних болотах мешкають журавлі сірі, лебеді та видри, у заболочених лісах – кабани, бобри та лосі. На заплавних луках зростають рідкісні дикі орхідеї. Нацпарк належить до територій Смарагдової мережі, а його колектив всебічно популяризує та впроваджує екологічний туризм. Для комфортного відпочинку на території парку створена мережа об’єктів туристично-рекреаційної інфраструктури, туристичні маршрути та екостежки для пішого та велотуризму, фототуризму, бьордвотчингу та каякінгу.
8. НПП «Слобожанський» розташований у Харківській області для збереження та відтворення цінних природних та історико-культурних комплексів лісостепової зони.
Слобожанський парк не має цілісного контуру та складається з окремих ділянок.
Парк представлений різноманітними мальовничими ландшафтами, багатством рослинного та тваринного світів. Значну частину території парку складають ліси: дубові, соснові, вільхові, березові та інші. А найбільшу цінність болота та торфовища, унікальні для Харківської області.
9. НПП «Михайлівська цілина» – єдиний заповідник на території Сумської області. Він відомий своїми ділянками лучного степу. У 20 столітті, ця цілинна ділянка лучних степів належала родині Капністів та використовувалася як пасовище для коней. Нацпарк функціонує задля збереження в природному стані ландшафтів лісостепової зони Лівобережної України, що мають важливе природоохоронне, наукове та естетичне значення.
10. Хорольський ботанічний сад створений з метою збереження, вивчення, акліматизації, розмноження рідкісних і типових видів місцевої й світової флори шляхом створення, поповнення і збереження ботанічних колекцій, проведення наукової, навчальної та освітньої роботи.
11. НПП «Чарівна Гавань» розташований на території АР Крим, який окуповано РФ з 2014 року. Наразі ситуація в нацпарку невідома, але ми всі сподіваємося на визволення цього парку з рук окупантів.
Ми ще раз вітаємо всіх працівників національних парків та сподіваємося на якнайшвидшу перемогу, деокупацію НПП та відновлення цінних природних територій. Дякуємо вам за те, що не покидаєте природні надбання навіть в часи війни та допомагаєте Україні оберігати свої природні надбання!