Щорічно на планеті утворюється 2,24 млрд тонн твердих побутових відходів, з яких лише 61-62% обробляються на контрольованих об’єктах. Адже 2,7 мільярда людей не мають доступу до послуг зі збору ТПВ.
Щороку втрачається або викидається приблизно 931 млн тонн продуктів харчування. До 2040 року очікується, що в світовий океан потраплятиме до 37 млн тонн пластикових відходів.
Відходи причетні відразу до трьох глобальних криз: зміна клімату, втрата біорізноманіття та загальне екологічне забруднення.Для того, щоб впоратися з цими кризами, людство має почати діяти невідкладно.
Міжнародний день за світ без відходів – це привернення уваги до потреби посилення глобальної системи управління відходами, а також до важливості стійких методів виробництва та споживання.
Досі в Україні перероблялося лише 5,6% ТПВ, 1,4% – спалювалось, решта – відправлялась на полігони та сміттєзвалища.
Із запуском реформи управління відходами ситуація в нашій країні має кардинально змінитися. Наша ціль – 100% побутових відходів в Україні має бути оброблено. Не захоронено на полігонах! – а відсортовано та використано за можливості повторно.
Для цього ми запроваджуємо європейську ієрархію управління відходами, оновлюємо дозвільну систему, встановлюємо нові стандарти експлуатації полігонів, створюємо умови для розвитку сміттєобробної інфраструктури та вже запускаємо перші пілотні проєкти у регіонах. Так, Україні для вирішення її проблем з відходами необхідно 207 нових сучасних заводів. Фактично, при створенні власної моделі управління відходами ми поєднали досвід Японії з європейським. Наприклад, взяли за основу японську кластерну модель поділу територій, та визначили, які кластери можемо об’єднати. Також орієнтуємося на досвід Німеччини, Швейцарії, Австрії, Швеції, Великої Британії, які вже мають вагомі результати. Вони розпочали реформу ще 20-30 років тому, нам же важливо подолати цей шлях значно швидше.
Дякуємо міжнародним експертам, які активно долучаються до роботи над реформою управління відходами, зокрема, проєкту APENA 2 та APENA 3.